Po raz pierwszy impreza odbyła się w 2000 r. i na stałe wpisała się w kalendarz imprez i w Skaryszewie, i w diecezji.
Z perspektywy trzynastu lat organizatorzy mogą pochwalić się tym, że niektórzy z wykonawców, którzy debiutowali na scenie w skaryszewskim kościele, dziś z powodzeniem występują na estradach w Estonii i Polsce. – W tym roku wykonawcy zostali zobligowani do przygotowania piosenki o świętych, bo taki temat przyświecał tegorocznemu festiwalowi. Pojawiły się więc nie tylko starsze znane utwory, ale też piosenki napisane specjalnie na nasz przegląd – mówi Artur Janiak, kierownik XIII Festiwalu Piosenki Religijnej „Nowa Piosenka na Nowe Milenium” i jeden z inicjatorów imprezy. – Od początku tworzymy ten przegląd w ścisłej współpracy miejscowej szkoły podstawowej, urzędu miasta i gminy oraz parafii. Wspierają nas liczni ludzie dobrej woli, a jeśli wszystko się udaje, to tym bardziej chcemy dziękować każdemu, kto nas wspiera – dodaje.
Jedenastu wykonawców przyjechało z różnych zakątków Polski, a tu z Warszawy, Kielc, Zakopanego, no i Skaryszewa oraz z Litwy i Ukrainy. Weteranem przeglądów, który zjawia się tu z coraz to nowymi wykonawcami zza wschodniej granicy, jest ks. Szymon Wikło, proboszcz pracujący na Wileńszczyźnie, ksiądz pochodzący z naszej diecezji. – Jesteśmy tu po raz dwunasty. Wciąż przywozimy coraz to nowych utalentowanych małych artystów. Dla nich to wielkie przeżycie, a potem – po powrocie do domu – mnóstwo opowieści w gronie koleżanek i kolegów – opowiada ks. Szymon, którego w muzycznym przygotowaniu dziewcząt wspomagała organistka Tatiana Kukis. W tym roku przywieźli dwie Gabrysie, Pawtel i Papaj. – Dla jednej z nich to pierwszy wyjazd za granicę, a przez to wielkie przeżycie – mówi ks. Wikło.
Obok występów na scenie ciekawie prezentowało się zaplecze festiwalu. Tutaj bowiem trwały „łowy” autografów. A można było otrzymać podpisy wielu znanych osób, na przykład aktorki Zofii Merle i całego zespołu telewizyjnego programu „Ziarno”. O wpisy do zeszytów i notesów proszono też małych artystów. Wśród nich chyba najwięcej zostawił Jaś Trebunia-Tutka z Zakopanego. W góralskim stroju wystąpił z rodzicami Krzysztofem i Anitą. Jak sam zaznaczył, po raz pierwszy w życiu dawał autografy, choć to nie był jego pierwszy występ.
Zanim rozpoczął się festiwal, przybyłych gości powitał burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga, a bp Henryk Tomasik przypomniał wszystkim, że wiara kształtuje człowieka i kulturę. – Festiwal pozwala zrozumieć, że wiara wyraża się przez kulturę, a znakiem tego jest piosenka religijna. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wyśpiewanie prawdy o świętych, że są dla nas przykładem wiary – mówił bp Henryk, który od organizatorów otrzymał wyróżnienie o znamiennej nazwie: ”Aniołek Dobroci”.