Nowy numer 04/2020 Archiwum

Złodziej w sutannie pisze

Niepokój emerytowanego, wieloletniego proboszcza parafii w Suchedniowie budzi to, jak dziś traktowany jest Kościół katolicki i ludzie wierzący. Ks. inf. Józef Wójcik napisał list otwarty do premiera RP Donalda Tuska.

– Patrzę na to, co dzieje się teraz w Polsce i z bólem stwierdzam, że przy braku reakcji z Pana strony, można bezkarnie znieważać papieża, biskupów, kapłanów, krzyż, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wartości chrześcijańskie i ludzi wierzących. A przecież działo się to już w PRL-u i ja tego doświadczałem – pisze ks. Wójcik.

Autor listu otwartego wraca w swym piśmie do okresu swego dzieciństwa w Gałkach Hubalowskich, które ”były dwa razy spalone całkowicie, a mężczyźni wybici przez Niemców za pomoc oddziałowi majora Hubala i partyzantom”. Pisze też o swym ojcu, który ”przelewał krew i walczył o wolność Ojczyzny w wojnie bolszewickiej 1920 roku i w wojnie obronnej z Niemcami w 1939 r. A kiedy po wojnie starał się o rentę, to władcy Polski Ludowej odpowiedzieli mu, że renta mu się nie należy, bo ma syna księdza, to niech syn go utrzyma”.

Ks. Wójcik był inicjatorem potajemnego wywiezienia  z Jasnej Góry kopii cudownego wizerunku, uwięzionego tam przez władze komunistyczne w czasie obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Obraz, peregrynujący przez polskie parafie, został zabrany ze szlaku nawiedzenia i „osadzony” na Jasnej Górze. Wykradziony stamtąd, wrócił na szlak nawiedzenia w 1972 r. w Radomiu. Tamten wyczyn ks. Wójcika stał się tematem spektaklu pt. ”Złodziej w sutannie”, przygotowanego przez ”Scenę faktu” Teatru Telewizji w reżyserii Pawła Woldana. Premiera miała miejsce 31 października 2008 r.

Infułat z Suchedniowa w liście do Premiera RP nie wraca do uwolnienia kopii jasnogórskiego wizerunku. Zatrzymuje się natomiast na fakcie nałożenia na niego osiemnastu wyroków karnych i dziewięciokrotnego uwięzienia.

Pisze także o ”sześcioletniej gehennie w Wierzbicy”, gdzie ”władze Polski Ludowej, przy pomocy kapłana-buntownika stworzyły »niezależną parafię«. Niezależną od ojca świętego, niezależną od księdza biskupa, niezależną od władz kościelnych, a zależną od sekretarza partii”.

Emerytowany proboszcz parafii w Suchedniowie, odznaczony medalem Cavaliere Della Repubblica Italiana, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, protestuje także przeciwko  stanowisku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec Radiu Maryja i Telewizji Trwam. ”Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji traktuje ojca dr. Tadeusza Rydzyka jako królika doświadczalnego, a Radio Maryja i Telewizję Trwam jako »eksperyment«, czy da się zamknąć usta prawdzie, czy da się zepchnąć wierzących do zakrystii i zamknąć ich jak Żydów w getcie, aby nie mieli żadnego głosu w społeczeństwie, bo ich się poniża, ośmiesza i odbiera prawa, które im gwarantuje Konstytucja” – pisze ks. Wójcik.

Dla ks. Wójcika obecna sytuacja, którą nazywa ”eksperymentem”, przypomina mu czasy Wierzbicy i tamtego ”eksperymentu” – bo tak, jak przypomina, wówczas nazywano tamte wydarzenia.

Swój list do premiera kończy: ”Aby o tym Pana Premiera przekonać, posyłam moją książkę »Był taki Wielki Tydzień« z nadzieją, że Pan Premier wyciągnie odpowiednie wnioski”. Z kapłańską modlitwą w intencji Pana Premiera pozostaje: ks. inf. Józef Wójcik, więzień PRL-u za przekonania religijne”.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Realista
  17.05.2013 20:47
  Według mnie i jedna i druga strona przesadza. Prawda leży jak zwykle po środku bo z jednej strony mamy fanatyków krzyża ("mocherowa" armia i te sprawy) dla których najlepiej było by palić wszystko co nie katolickie i chrześcijańskie.
  Z drugiej strony natomiast ludzi za chorymi związkami i wysoce niemoralnych poglądach , którzy niszczyli by "katoli".
  Moim skromnym zdaniem i jedni i drudzy powinni się opanować. Niech sobie działa radio Maryja i niech sobie o. dyrektor strzyże swoje owieczki ale niech nie miesza się w sprawy polityki bo jest to wiara a nie partia (chociaż realia pokazują inaczej).
  Reansumując opanujcie się ludzie!
  Pozdrawiam dr. Roman
  doceń 1
 • saherb
  19.05.2013 15:53
  Myślę, że premiera Tuska niespecjalnie obchodzi, co w tym liście jest napisane. Pewnie od razu list i podarowana książka wylądowały w koszu, a sam premier Tusk śmieje się po cichu, że udało mu się sponiewierać katolików.
  doceń 7
 • D Y R E K T O R
  22.05.2013 07:26
  Sympatyczny ks. senior Wójcik dał upust swojej słusznej frustracji, wskazują na zło zalewające nasze życie. Jednak adresat listu p. Tusk, to tylko jeden z adresatów do których taki apel powinien dotrzeć. W każdej miejscowości znajdują się ludzie którzy czynią wiele zła - bogacący się kosztem pracujących na czarno, żyjący kosztem innych, oszukujący. Szanowny Księże Infułacie Wójcik. Kościół poradzi sobie z różnymi aktualnymi problemami, poruszanymi w liście do p. Tuska, nie z takimi problemami radził sobie Kościół w przeszłości. Boleję nad sytuacją bezrobotnych milionów ludzi, pracujących za grosze u nowobogackich dorobkiewiczów, myślę o dzieciach które w tym roku nigdzie nie pojadą na wakacje, nie chcę dalej wyliczać, nie warto. A może Suchedniów stanowi wyjątek w tej wyliczance. Pomódlmy się więc w intencji dzieci, które w najbliższe wakacje nigdzie nie pojadą na wypoczynek. Pozdrawiam.
  doceń 0
 • Prawd i falsz redakcji.
  31.05.2013 13:22
  Dlaczego boisz się prawdy o klecho z Suchedniowa..prawda zwycięży..redakcjo opublikuj mój komentarz o ks.dr.infułacie Józefie Wójciku z Suchedniowa tą wielką prawdę serca i miłości do Boga..Ojczyzny a nie bądź oszustem i kłamcą prawda kole w oczy...ZWYCIĘŻY
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama