Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nikt nie wie tyle o męczennikach

Nawet zwycięzcy skarżyli się, że materiał konkursowy był bardzo obszerny i trudny.

W gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się najlepsi z najlepszych – uczniowie, którzy przystąpili do diecezjalnego konkursu katechetycznego na poziomie szkół podstawowych. – Tematem zmagań była znajomość życia i działalności świadków wiary, bo przecież w Kościele przeżywamy Rok Wiary. A te postacie to pięciu męczenników okresu II wojny światowej, kapłanów z naszej diecezji, księży: Bolesława Strzeleckiego, Kazimierza Sykulskiego, braci Stefana i Kazimierza Grelewskich oraz Franciszka Rosłańca – mówi ks. Andrzej Gozdur z Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii biskupiej, organizator konkursu.

Zmagania finałowe wygrała Ewelina Gadecka, uczennica VI klasy z Woli Tyrzyńskiej, wioski należącej do kozienickiej parafii Świętego Krzyża, przygotowywana do konkursu przez katechetkę Małgorzatę Głuszek. – Gdy usłyszałam moje nazwisko nie mogłam w to uwierzyć. Radość była ogromna. Spodziewałam się, że mogę otrzymać wyróżnienie, ale zwycięstwo? – mówiła szczęśliwa laureatka. Warto tu nadmienić, że dwa lata temu konkurs na tym samym poziomie wygrała siostra Eweliny, Iza, dziś gimnazjalistka.

O walorach wychowawczych konkursu, bez względu na wygraną, mówi ks. Sebastian Osiński, wikariusz parafii Jedlińsk: – Z naszej szkoły w Jedlance w eliminacjach wzięło udział około dwudziestu uczniów. Ostatecznie do Radomia przyjechał ze mną uczeń VI klasy Arkadiusz Kobza. Te konkursy dają bardzo wiele. Pozwalają naszym uczniom poznawać postaci, które tak wiele wniosły w życie Kościoła na naszej ziemi.

– Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. W trakcie konkursu mogliśmy zmierzyć się ze znajomością życia radomskich męczenników. Każdy z nich przybliża nas do Pana Jezusa i jest zaproszeniem do tego, by każdy z nas stawał się świętym – mówił w trakcie rozdania nagród ks. prof. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego. 

W trakcie finałowych zmagań najlepszymi okazali się (porządek od dziesiątego do pierwszego miejsca):

Dawid Szcześniak – PSP nr 1 Szydłowiec,

Emilia Włodarczyk – SP Przedbórz,

Michał Ryba – SP nr 1 Opoczno,

Hubert Borzuta – SP nr 6 Tomaszów Mazowiecki,

Aleksandra Zięba – SP Bąkowa,

Dominika Młynarska – SP Wola Taczowska,

Aleksandra Wilk – SP Ruda Maleniecka,

Michał Kowalski – SP nr 7 Tomaszów Mazowiecki,

Paulina Prygiel – SP Bierwce,

Ewelina Gadecka – SP Wólka Tyrzyńska.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma