Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rodzinna modlitwa górą

Dzieci zaskoczyły dorosłych tym, jak potrafią pokazać wiarę w Boga.

W konkursie plastycznym, który dla uczniów szkół podstawowych z klas I–III zorganizował Wydział Katechetyczny, uczestniczyło 182 szkół z całej diecezji, czyli kilkanaście tysięcy uczniów. W Roku Wiary przyświecało mu hasło „Wierzymy w Boga”. – Nie ukrywam, że układając temat tegorocznego konkursu, zastanawialiśmy się, jak dzieci z młodszych klas szkół podstawowych poradzą sobie z takim tematem. Ale okazało się, że ich kreatywność, to, w jaki sposób potrafią wyrazić swoją wiarę, jest niesamowita – mówi ks. Stanisław Piekielnik. Ze wszystkich szkół do Radomia napłynęło 500 prac. Uczniowie mogli wykonać je w dowolnej technice. Były malowane, rysowane, wyklejane z papieru i ryżu, a jedna z nich wzorowana była na książeczce do nabożeństwa. Edyta Gromadzka z Paradyża narysowała ludzi idących w pielgrzymce. Kiedyś sama szła i bardzo jej się podobało. Przyznaje, że temat był trochę trudny.

Jury, w skład którego wchodzili pracownicy Wydziału Katechetycznego: ks. Stanisław Piekielnik, Ewa Majcher i s. Maria Lużyńska ZCMN, miało twardy orzech do zgryzienia. Musiało spośród 500 prac wybrać 30 najlepszych. To ich autorzy przyjechali do Radomia, by odebrać nagrody i wyróżnienia. – Z nadesłanych prac można ułożyć galerię, która przedstawiłaby cztery rodzaje wiary opisane przez Benedykta XVI w liście apostolskim „Porta fidei” ogłaszającym Rok Wiary, czyli wiarę przeżywaną, przemodloną, celebrowaną i wyznawaną. W wielu sytuacjach dzieci przedstawiały siebie w gronie swojej rodziny, czy to podczas Mszy św., czytania Pisma Świętego, czy na wspólnej modlitwie różańcowej w domu i przy przydrożnej figurze. Bardzo cieszy, że najmłodsi dostrzegają, iż wiara związana jest z ich domem rodzinnym, tam się kształtuje i wzrasta. Myślę, że rodzice mieli duży wpływ na to, w jaki sposób dzieci przedstawiły swoją wiarę w Boga na tych rysunkach – dodaje ks. Stanisław. Nagrody laureatom wręczał dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Stanisław Łabendowicz. Podziękował dyrekcjom szkół za przeprowadzenie konkursu na etapie szkolnym oraz katechetom za zaangażowanie w przygotowanie tego konkursu i przyjazd razem z dziećmi na etap diecezjalny.

Laureaci

Klasa I I – Julian Kitliński, PSP w Radoszycach II – Kacper Kurzyk, PSP w Paradyżu III – Paulina Odzimkowska, PSP w Polanch Klasa II I – Kacper Motyka, PSP w Pakosoławiu II – Weronika Mirota, PSP w Tychowie Starym III – Julia Bajor, PSP w Rudzie Malenieckiej, filia w Lipie Klasa III I – Edyta Gromadzka, PSP w Paradyżu II – Weronika Wójcik, PSP w Klwatce III – Natalia Żuchowska, PSP nr 28 w Radomiu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama