Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dzięki nim dzieci są szczęśliwe i bezpieczne

Należy im się wdzięczność, bo przyjęli pod swój dach dzieci spragnione miłości i rodzinnego ciepła.

Już w 2006 r. Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Od tego czasu corocznie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu, a konkretnie Dział Pieczy Zastępczej, organizuje uroczyste spotkania władz miasta z przedstawicielami rodzin zastępczych. Tegoroczne odbyło się 28 maja w kinie Helios.

Spotkanie było okazją do podziękowania rodzicom zastępczym za trud, jakiego się podjęli, przyjmując pod swój dach dzieci spragnione miłości i rodzinnego ciepła. Troszczą się o nie każdego dnia, przeżywają z nimi radości i smutki oraz przygotowują je do dorosłego życia.

– Wiadomo, że najwspanialszym środowiskiem do wzrostu każdego dziecka jest środowisko rodzinne. Dbamy o to, aby dzieci wychowywały się w rodzinach biologicznych. Jednak bywa tak, że rodzice biologiczni nie podołają tym obowiązkom, i to czasem nie z własnej winy. Wtedy jest alternatywa. Dzieci trafiają albo do domu dziecka, gdzie zapewniony jest im tylko podstawowy byt, tzn. pożywienie, ubranie, schronienie. I mimo najlepszych chęci ze strony wychowawców nie otrzymują tego, co powinny otrzymać na co dzień w domu rodzinnym. Albo do różnego rodzaju placówek zastępczych – mówiła wicedyrektor MOPS-u Elżbieta Kupidura.

Anna Krawczyk w imieniu wszystkich rodzin zastępczych podziękowała prezydentowi Andrzejowi Kosztowniakowi za wsparcie   Anna Krawczyk w imieniu wszystkich rodzin zastępczych podziękowała prezydentowi Andrzejowi Kosztowniakowi za wsparcie
Marta Deka /GN
Pani dyrektor podziękowała rodzicom zastępczym za to, co robią każdego dnia dla dzieci, które do nich trafiły. – To wy poświęcacie swój dom, czas, zdrowie, swoją energię, siły, czasem własne pieniądze po to, by dziecko czuło się szczęśliwe i bezpieczne. Ważne, aby dziecko było wychowywane i na co dzień przebywało w domu. Nieważne, czy wykarmi je matka biologiczna czy zastępcza. Ważne, by butelka z mlekiem nie była podawana anonimowo, by dziecko czuło obecność rodziców. Dziękuję za okazaną tym dzieciom prawdziwą miłość.

W Radomiu w różnego rodzaju placówkach opieki zastępczej: rodzinnych domach dziecka, rodzinach zastępczych czy placówkach rodzinnych przebywa ponad 350 dzieci. Działa ponad 140 rodzin zastępczych, 2 rodzinne domy dziecka, 13 placówek rodzinnych oraz Słoneczny Dom. Obecnie Dział Pieczy Zastępczej szkoli 5 rodzin, które chcą opiekować się dziećmi. – Jako radomianie jesteśmy ludźmi wielkiego serca i to potwierdza ten dzisiejszy dzień. Dzisiaj w Radomiu możemy mówić o sukcesie rodzicielstwa zastępczego, które jest wskazywane jako najlepszy z możliwych przykładów w całym kraju – powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości obejrzeli film pt. „Oszukane”.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama