Tak udział w procesji z okazji Bożego Ciała określił bp Adam Odzimek, który przewodniczył Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Opocznie.
W Radomiu centralną procesję w mieście, która kilkutysięczną rzeszą ruszyła z fary do katedry, a której przewodniczył bp Henryk Tomasik, poprzedziła Msza św. Cztery ołtarze ustawiono tradycyjnie przed kościołem OO. Jezuitów, przed kościołem OO. Bernardynów, przed kościołem garnizonowym i przed katedrą. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii sprawowanej przed katedrą bp Henryk Tomasik przypominał, że Kościół to przede wszystkim wspólnota, do której budowania zaproszony jest każdy ochrzczony.
Z kolei bp Adam Odzimek, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Opocznie, gdzie także w procesji przeszło kilka tysięcy wiernych, przypominał prawdę o Bogu, który miłuje człowieka i który pochyla się nad każdą ludzką biedą – i tą fizyczną, i tą duchową.
Boże Ciało w Opocznie (jak i w regionie opoczyńskim) należy do najbardziej barwnych uroczystości w naszej diecezji, ale też i w kraju. Jednym ze źródeł tego faktu jest wciąż żywa oprawa folklorystyczna. W procesji w ludowych opoczyńskich strojach, często mylonych z łowickimi, biorą udział i dorośli, i młodzież, i dzieci.
– Na kobiecych koszulach opoczyńskich kobiet i dziewcząt jest mniej haftowanych kwiatów niż w stroju łowickim. W ich miejscu dominują geometryczne kolorowe hafty. Za to na spódnicach, robionych na wzór kolorowych pasiaków, mamy naszyte poziome czarne wąskie wstążki, czego nie ma w Łowickiem. Ta czerń to pamiątka po żałobie, jaką nasi przodkowie nosili po królu Kazimierzu Wielkim, który tak wiele zrobił dla Opoczna – wyjaśniają uczestniczki procesji. I może szkoda, że w damskim korowodzie tak niewielu było na ludowo ubranych mężczyzn.
Procesje w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną najczęściej Bożym Ciałem, są publicznym świadectwem wiary i pobożności. Obchodzone są w Kościele od XIII w. Dokumenty Kościoła przypominają, że „chociaż Ofiara Eucharystyczna jest źródłem całego życia chrześcijańskiego, to należy usilnie rozwijać również poza Mszą św. prywatne i publiczne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu”. Formami tego nabożeństwa – w myśl nauczania Kościoła – są procesje, „wśród których szczególne znaczenie ma procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa”.