Promując akcję przypominają słowa Jana Pawła II, który mówił, że praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.
Akcja Katolicka rozpoczęła akcję pod hasłem „W niedzielę nie kupuję!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na świętość niedzieli, ale też na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku i spędzania czasu z rodziną. Jako przedstawiciele środowiska stojącego na straży dobra polskich rodzin, zwracają uwagę na bardzo niepokojące dane: ok. 70 procent dzieci w Polsce nie zasiada z rodzicami do niedzielnych obiadów, co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci muszą pracować.
– To jest bolesny temat dla wielu rodzin. Zauważam, że ludzie nie myślą o innych. Prosto z kościoła bardzo często biegną na zakupy. Akcja Katolicka, która stara się swoim życiem prezentować dobre wzorce, stwierdziła, że o tym trzeba głośno mówić. Chcemy zmieniać świadomość ludzi – mówi Ilona Michalska-Masiarz, rzecznik prasowy Diecezjalnego Instytutu AK. – Pamiętam czasy, kiedy sklepy były zamknięte w niedzielę i jakoś sobie radziliśmy. Kwitła współpraca międzysąsiedzka, biegło się do sąsiada pożyczyć szklankę cukru, trochę chleba. Wtedy silniejsze były więzy międzyludzkie – dodaje.
Gdybyśmy zrezygnowali z niedzielnych zakupów, wiele osób zamiast wtedy pracować, mogłoby spędzić ten czas z rodziną. – Dzisiejszy świat jest zagoniony. Wielu z nas jest zmęczonych życiem. Przychodzi ten jedyny dzień w tygodniu, kiedy można odetchnąć i być z rodziną. Wspólnie przygotować obiad, posiedzieć z dziećmi, czy wyjść na spacer. A dyktatura supermarketów zmusza ich pracowników do pracy w niedzielę. Cierpią na tym rodziny. Narzekamy na młodych, że wpadają w złe towarzystwo, zażywają narkotyki. A czym to jest spowodowane? Tym, że rodzice mają dla nich zbyt mało czasu – mówi Michalska-Masiarz.
Akcja Katolicka przygotowała kilkanaście tysięcy plakatów i ulotek oraz naklejki na telefon komórkowy czy komputer. – Plakaty i ulotki zostały rozesłane do wszystkich parafii. Są też w księgarni św. Kazimierza w Radomiu przy ul. Malczewskiego 1, na portierni w Kurii oraz na furcie WSD. Kto by chciał je rozwiesić w swoich środowiskach, to bardzo proszę o ich odbieranie w tych miejscach. Gdyby ktoś chciał z nami współpracować, proszę o kontakt (akradom@o2.pl) – zachęca prezes Diecezjalnego Instytutu AK Jerzy Skórkiewicz.