Nowy numer 47/2020 Archiwum

Następca kard. Józefa Ratzingera u nas

Watykański hierarcha odszedł od zaplanowanego programu wizyty i w skarżyskim szpitalu razem z bp. Henrykiem Tomasikiem odwiedził ks. Krzysztofa Dębowskiego, który przebywa tam po brutalnym pobiciu go 6 maja.

Wizyta w naszej diecezji zbiegła się z rocznicą pobytu w Radomiu Jana Pawła II.

– 22 lata temu wasze miasto odwiedził Pielgrzym Pokoju, bł. Jan Paweł II. Wielu z tu obecnych ma z pewnością w pamięci i w sercu żywy obraz tamtych spotkań. Papież błogosławił was i waszą ziemię. Modlił się z wami i za was. Ale też liczył i dziś "z okna domu Ojca" wciąż liczy na was. Rok później ustanowił tu nową diecezję. Dziś Kościół radomski rozwija się dynamicznie i wciąż dziękuje Bogu za tamte papieskie odwiedziny. Życzeniem skierowanym do was czynię dziś słowa ojca świętego Franciszka: "Niech wasze życie przenika przykład wiary, miłości i odwaga apostolska Jana Pawła II" – mówił w wygłoszonej w języku polskim homilii prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Wśród tych, którzy poprosili o błogosławieństwo, byli młodzi małżonkowie Małgorzata i Bartłomiej Kopińscy   Wśród tych, którzy poprosili o błogosławieństwo, byli młodzi małżonkowie Małgorzata i Bartłomiej Kopińscy
ks. Zbigniew Niemirski /GN
Przypomniał także wciąż aktualne pytanie Jana Pawła II, wypowiedziane 4 czerwca 1991 r. na radomskim lotnisku: "Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty?". Homilia abp. Müllera została przyjęta gorącymi oklaskami wiernych, którzy razem z przedstawicielami władz różnego szczebla, parlamentarzystami i samorządowcami oraz duchowieństwem uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej wieczorem w radomskiej katedrze.

Pierwszym punktem odwiedzin naszej diecezji była skarżyska Ostra Brama, gdzie abp Müller przewodniczył modlitwie "Anioł Pański".

Wieczorny Apel Jasnogórski przy pomniku bł. Jana Pawła II zakończyło arcybiskupie błogosławieństwo   Wieczorny Apel Jasnogórski przy pomniku bł. Jana Pawła II zakończyło arcybiskupie błogosławieństwo
ks. Zbigniew Niemirski /GN
Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego, poświęconego 22 lata temu przez Jana Pawła II. Tutaj miało miejsce spotkanie z alumnami i pracownikami seminarium oraz wieczorny Apel Jasnogórski przed pomnikiem bł. Jana Pawła II, w którym razem ze społecznością seminaryjną uczestniczyli także mieszkańcy Radomia.

Abp Gerhard Müller jest trzecim z rzędu Prefektem Kongregacji Nauki Wiary, który odwiedził Radom. W 2002 roku był u nas kard. Józef Ratzinger, który udzielił w radomskiej katedrze święceń biskupich dzisiejszemu abp. Zygmuntowi Zimowskiemu. Siedem lat później gościł w Radomiu następca kard. Ratzingera na urzędzie prefekta wspomnianej Kongregacji kard. William Joseph Levada. Wziął wówczas udział w sympozjum naukowym nt. "Bóg źródłem życia". Abp Müller przewodniczy Kongregacji Nauki Wiary od 2012 r. Jest następcą kard. Levady, który przeszedł na emeryturę.

Pamiątkowa fotografia wspólnoty seminaryjnej   Pamiątkowa fotografia wspólnoty seminaryjnej
Ks. Zbigniew Niemirski /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama