Po gwałtownej burzy z grzmotami na sam moment poświęcenia wróciło słońce. – Nie było honorowej salwy armatniej, więc zgotowało nam ją niebo – mówił Jacek Sasin.
Monument odsłonił brat prezydenta, Jarosław Kaczyński
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
To wydarzenia radomskiego czerwca z 1976 r. sprawiły, że młody prawnik Lech Kaczyński zaangażował się w sprawy robotnicze i związał się z opozycją antykomunistyczną. – Oby i teraz Radom dał sygnał, za którym pójdą inni – mówili zgodnie posłowie Zbigniew Kuźmiuk i Marek Suski.
Obchody rozpoczęły się otwarciem na deptaku koło kościoła garnizonowego wystawy upamiętniającejLecha Kaczyńskiego. Potem Mszy św. w kościele oo. bernardynów przewodniczył metropolita szczeciński abp Andrzej Dzięga. Kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. – To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili.
Mszę z licznym gronem księży celebrowali (od lewej): bp Józef Zawitkowski, abp Andrzej Dzięga i bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
"Odstrzelimy Kaczorów" - mówiliście. "Kartoflane nosy" - przezywaliście nas. "Bydło do obory" - krzyczeliście na nas. A ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. – mówił kaznodzieja, a kończąc wyraził życzenie, aby odsłaniany pomnik ”był ponad wszystkie Polaków podziały”.
To samo życzenie wyraził obecny na uroczystości prezes Jarosław Kaczyński. Mówił też, że w Polsce działa potężny front zła, ale że dzień odsłonięcia pomnika jest krokiem w kierunku wygranej. – Tu w Radomiu zaczęła się kiedyś droga do polskiej wolności i niepodległości. Dziś zaczynamy drogę w tym samym kierunku, ku ostatecznemu zwycięstwa - mówił po Mszy św., przed odsłonięciem pomnika.
Pierwszym punktem było otwarcie wystawy poświęconej śp. Prezydentowi RP
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Po odsłonięciu monumentu, przy obecności kilku tysięcy ludzi, uroczystego poświęcenia dokonali biskupi, a potem koncert dał Jan Pietrzak. W programie jest także wieczorny koncert Patrycji Markowskiej i zespołu ”De Press”.
Pomnik prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich autorstwa Andrzeja Renesa jest pierwszym w Polsce. Stanął przy ul. Żeromskiego na placu obok I LO im. M. Kopernika w sąsiedztwie kościoła oo. bernardynów. Ma 2,5 metra wysokości. Po bokach pomnika umieszczono tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.
Inicjatorem
Na koniec koncertu obecni śpiewali razem z Janem Pietrzakiem ”Żeby Polska”
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
budowy pomnika był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, a na jego czele stał poseł Marek Suski. Budowa kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu, a także i w innych miejscowościach prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.
Galeria zdjęć z całej uroczystości jeszcze dziś na naszej stronie po wieczornym koncercie Patrycji Markowskiej.