Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jak spokojnie spędzić urlop?

Rozpoczynają się wakacje. Wielu z nas wyjedzie na urlop. Często będą to dalekie podróże. Co zrobić, by były bezpieczne?

W ramach działań ”Bezpieczne wakacje” policjanci radomskiej "drogówki" czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących. - Do zadań priorytetowych będzie należało egzekwowanie przestrzegania dozwolonych prędkości, zwracanie uwagi na trzeźwość kierowców, na stosowanie pasów bezpieczeństwa i prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Siadając za kierownicą samochodu, zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą - przestrzega Justyna Leszczyńska z KMP Radom.

Policjanci przypominają, że przed podróżą należy dokonać przeglądu samochodu, byśmy po drodze nie mieli przykrych niespodzianek. Pojazd powinien być też wyposażony w gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Nie powinniśmy zabierać przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, a gdy opuszczamy auto, cenne przedmioty powinniśmy schować do bagażnika. Gdy podróżujemy pociągiem czy autobusem, szczególną ostrożność należy zachować na dworcach, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Trzeba zadbać też o bezpieczeństwo dzieci, które na letni wypoczynek wyjadą autokarami   Trzeba zadbać też o bezpieczeństwo dzieci, które na letni wypoczynek wyjadą autokarami
Kontrolę autokaru można zgłosić pod numerem telefonu: (48) 345 26 30 lub 997
Marta Deka /GN
Warto zadbać też o bezpieczeństwo dzieci, które na kolonie wyjadą autokarami. -  Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu regularnie prowadzą kontrole autobusów, dlatego zachęcamy wszystkich organizatorów wycieczek i wyjazdów, a także rodziców, aby przed wyjazdem dzieci zgłaszali policjantom konieczność skontrolowania autobusu. Kontrolę najlepiej zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do jednostek policji. W miarę możliwości, policjanci kontrolować będą autokary bezpośrednio na miejscu zbiórek uczestników wyjazdu po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia. Kontrolę autokaru można zgłosić pod numerem telefonu: (48) 345 26 30 lub 997 - informuje J. Leszczyńska.

Policjanci zachęcają, by w czasie wakacyjnych wyjazdów szczególnie zadbać o mieszkania i domy. Najlepiej opiekę nad nimi powierzyć sąsiadom czy rodzinie, którzy wyjmą listy ze skrzynki, pozbierają ulotki, otworzą okna i zapalą czasem światło. - Nie wpuszczajmy do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Taka z pozoru ”niewinna” wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania. Pamiętajmy, że włamywacz, zanim zdecyduje się dokonać włamania, musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko ”idzie na robotę” w ciemno. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi, jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako ”wujkowie” lub ”znajomi” rodziców potrafią z dziecka wyciągnąć potrzebne im informacje. Uczulmy dzieci na tego typu kontakty i uświadamiajmy im, czym może to grozić - dodaje J. Leszczyńska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama