Nowy numer 33/2018 Archiwum

Mamy najniższe wydatki

Radom ma najniższe w Polsce - wśród miast grodzkich - wydatki bieżące na administrację. Ranking przeprowadzony został przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota".

Jak podaje Ryszarda Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta w Radomiu, Radom znajduje się na pierwszym miejscu wśród miast grodzkich pod względem najniższych wydatków bieżących na administrację.

– To zasługa konsekwentnych działań mających na celu zminimalizowanie obciążenia kasy publicznej koniecznymi wydatkami na funkcjonowanie urzędu i jednostek organizacyjnych – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, podkreślając przede wszystkim dużą świadomość konieczności oszczędzania na wydatkach i wspólny wysiłek wszystkich pracowników. – Ma tu duże znaczenie planowanie i realizacja wspólnych zakupów, by przypomnieć chociażby wspólne zamówienie dotyczące energii elektrycznej, które przyniosło nam wielomilionowe oszczędności – dodaje Czajkowski.

Skromne koszty urzędowe to nasza tradycja. Ranking „Wspólnoty” prowadzony jest od 2000 roku. Na przestrzeni tych lat zawsze plasujemy się w ścisłej czołówce, a pierwsze miejsce zajmujemy już po raz trzeci (poprzednio: w 2000 i 2002 roku). Przed rokiem zajmowaliśmy drugie miejsce w kraju, przed dwoma laty – trzecie, jeszcze wcześniej, przez kilka lat z rzędu – piąte.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki bieżące z budżetu miasta na administrację w Radomiu wyniosły w 2012 roku 200,57 zł.

Co ciekawe, w Toruniu – mieście, z którym Radom często jest zestawiany, chociaż jest miastem wojewódzkim, w odróżnieniu od grodzkiego Radomia – przypadające na jednego mieszkańca wydatki na administrację są odrobinę, ale jednak wyższe i wynoszą 201,91 zł.

Metoda obliczania rankingu jest identyczna jak w roku ubiegłym. Pod uwagę zostały wzięte wszystkie wydatki bieżące na w dziale klasyfikacji budżetowej „administracja publiczna”, z wyjątkiem wydatków na remonty bieżące. Twórcy rankingu stoją bowiem na stanowisku, że wydatki remontowe mają incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędów – czytamy w tygodniku „Wspólnota”.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma