Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rio w Radomiu

Tytuł koncertu ewangelizacyjnego to nawiązanie do spotkania młodych z całego świata w Rio de Janeiro z papieżem Franciszkiem.

Spotkanie z Grupą Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej odbyło się w radomskim kościele pw. Chrystusa Króla na Gołębiowie, a rozpoczęło się Mszą św.

Przyjechali na zaproszenie Roberta Grudnia i otworzyli letnie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko.

Jak powiedział administrator parafii ks. Marcin Andrzejewski, to był dzień łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem i dwoma milionami młodych zgromadzonych na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro: – Nie mogliśmy jechać wszyscy, pojechała nasza maleńka delegacja, dwadzieścia trzy osoby z naszej parafii, by ewangelizować, by dzielić się wiarą, radością, by przywieść stamtąd do naszych domów, do naszego środowiska, do naszej parafii żywą wiarę, miłość i najcenniejszy dar – Jezusa Chrystusa. W czasie mszy św. i koncertu świątynia na Gołebiowie wypełniona była wiernymi.

O. Roman Woźnica i Robert Grudzień   O. Roman Woźnica i Robert Grudzień
Krystyna Piotrowska /GN
Grupa Claret Gospel powstała w 2002 roku i była pierwszą grupą wykonującą muzykę gospel w ich kraju. Dziś stanowią doskonałą syntezę tradycji afrykańskich (stroje, makijaże, instrumenty) oraz amerykańskich (śpiew). Goście z Afryki zachwycali słuchaczy śpiewem. A śpiewają o wierze i Chrystusie. Każdy ich koncert jest spontaniczny, bez sztywnego scenariusza.

Muzyk Robert Grudzień także wystąpił podczas koncertu. Zagrał na organach autorski utwór Dolorosa – który otwierał koncert w Łucku na Ukrainie z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej – oraz Bolero M. Ravela. Wspólnie z Moniką Łyżwą-Wąsowicz, solistką operową, wykonali Ave Maria G. Cacciniego. Koncert był częścią projektu Roberta Grudnia Każdemu marzy się wolność w 150. rocznicę powstania styczniowego. Z tej okazji goście z Afryki włączyli do repertuaru pieśń "Marsz, marsz Polonia".

– Jesteśmy zaszczyceni udziałem w tym projekcie, patriotyzm trzeba promować, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy gaśnie w sercach wielu młodych. Członkowie zespołu pochodzą z kraju dotkniętego wojną, oni wiedzą co oznacza brak wolności – wyjaśniał o. Roman Woźnica, współzałożyciel grupy i koordynator trasy koncertowej Grupy w Polsce.

Radość i entuzjazm Grupy Claret Gospel udzieliły się wszystkim   Radość i entuzjazm Grupy Claret Gospel udzieliły się wszystkim
Krystyna Piotrowska /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama