Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przyjechali do Macierzy

Wszyscy są uczniami polskiej szkoły na Litwie. To ich pierwsza wizyta w Polsce.

Na wakacyjny wypoczynek do Radomia przyjechała z Rejonu Wileńskiego, z Pakieńskiej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza, 16-osobowa grupa uczniów z dwójką nauczycieli opiekunów. Szkoła w Pakieni powstała w 1919 roku, podobnie, jak Szkoła Podstawowa nr 18 w Radomiu przy ul. Ofiar Firleja, w której zatrzymała się młodzież z Wileńszczyzny. Dzięki życzliwości i uprzejmości dyrektor placówki Iwony Dąbek, młodzież może korzystać z nowoczesnych boisk, sali gimnastycznej i hali sportowej.

Ta wizyta w Radomiu jest pokłosiem wizyty w szkole w Pakieni Zofii Litwin, nauczycielki z radomskiej SP nr 18, i radnego Radomia Jana Maniaka. Oboje są członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Osiemnastki. Stowarzyszenie to działa na terenie szkoły i zostało powołane dla jej potrzeb.

– Na razie nasi goście zwiedzili miasto, byli na basenie. Oglądali zbiory Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Byli też w Warszawie. W planach jest między innymi wyjazd do Zwolenia, Czarnolasu, Kazimierza nad Wisłą, w Góry Świętokrzyskie. Na miejscu zaplanowaliśmy też dla tych młodych ludzi przeprowadzone pod okiem fachowców warsztaty malarskie oraz z wizażu i fryzjerstwa. Staramy się, żeby dzieci jak najwięcej mogły zobaczyć, ale też żeby odpoczęły – mówi J. Maniak. – Są to nasi rodacy. W tej chwili na Litwie szkolnictwo polskie ma bardzo ciężkie warunki. Trzeba pomagać naszym rodakom, żeby nie było wynarodowienia. Ich dziadkowie i ojcowie walczą o polskość. Teraz oni wchodzą w ten okres. Są Polakami i nimi się czują. To ważne, żeby mieli kontakt z Macierzą, żeby czuli, że my jesteśmy z nimi – dodaje.

Radom ma umowę o współpracy z Rejonem Wileńskim. List intencyjny został podpisany w 1996 roku. Wakacyjny przyjazd dzieci do Radomia to jeden z elementów tej współpracy.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama