Najnowsze znaleziska archeologiczne z Piotrówki w radomskim Muzeum: kabłączki, szklana obrączka i czaszka ze śladami po sekcji zwłok.
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego na wystawie "Piotrówka. Pamięć rodowodu" pokazane są najnowsze odkrycia archeologiczne z Piotrówki. Podczas tegorocznych wykopalisk przeprowadzanych przez naukowców z PAN z IAE pod kierownictwem dr. Macieja Trzecieckiego wykopano m.in. pochówek kobiecy z XII/XIII w., średniowieczne monety i cały szereg ozdób oraz niezwykle rzadkie odkrycie, jakim jest czaszka zmarłego (ok. XVIII/XIX w.), na którym prawdopodobnie przeprowadzono sekcję zwłok.
Zabytki są wyeksponowane w dwóch oddzielnych gablotach umieszczonych w przestrzeni wystawy. Nad ścianie nad gablotami znajdują się fotografie wykonane w lipcu, podczas prac archeologicznych na Piotrówce.
O najnowszych znaleziskach opowiada Małgorzata Cieślak – Kopyt, kierownik działu archeologii w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Krystyna Piotrowska /GN
Najciekawszym znaleziskiem jest grób kobiety z przełomu XII i XIII wieku. Grób wskazuje na sąsiedztwo kościoła, prawdopodobnie kościoła św. Piotra. Wówczas był zwyczaj, żeby cmentarze tworzyć wokół kościołów. W gablocie można zobaczyć wyposażenie tego grobu: kabłączki, szklana obrączka, która była przyszyta do odzieży – opowiada Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologii w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, starszy kustosz.
Pierwsza gablota dotyczy wczesnego średniowiecza. Są w niej między innymi denary krzyżowe (srebrne monety wczesnośredniowieczne), zawieszki, sprzączki, żelazny nóż, żelazne groty strzał i przedmioty kamienne, przęślik (osadzany był na wrzecionie), pierścionek i ołowiana plomba towarowa.
W drugiej gablocie znajdują się przedmioty nieco młodsze. - Są to zabytki z cmentarza miejskiego (1790 – 1812) takie jak sprzączka i grosz praski. Przy sprzączce jest jakaś tkanina. Krzyżyki z jeszcze nie określonego materiału, gdyż jeszcze nie było analiz metalowych. Ciekawostką jest przecięta czaszka. Maciej Trzeciecki stwierdził, że była ona przecięta fachowo, czyli fachowiec robił sekcje zwłok – wyjaśnia pani kustosz.
Wykopaliska na Piotrówce potrwają do końca sierpnia. Obecnie przygotowywane są kolejne eksponaty, które niebawem trafią na wystawę.
Wystawa Piotrówka. Pamięć rodowodu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego przybliża radomianom wyniki najnowszych badań prowadzonych na terenie grodu i okolicznych osiedli rozwijających się w IX-XV w. nad Mleczną. Wystawa składa się z bogato ilustrowanych plansz tekstowych, omawiających przemiany krajobrazu okolic grodu w okresie holocenu ( w tym: we wczesnym średniowieczu), zabudowę grodu i osad, strój i rozrywki dawnych radomian, ich codzienne zajęcia, najważniejsze rzemiosła, wymianę handlową z Europą i Azją, oraz militaria odkryte na Piotrówce. Prezentowane są najciekawsze zabytki odkryte przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie w trakcie badań milenijnych (1959-1974), a także obecnych prac wykopaliskowych (2009-2012).
Wystawa przygotowana została we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Gminą Miasta Radomia. Towarzyszy jej obszerny katalog, na który składa się wstęp pióra wybitnego archeologia - mediewisty profesora Andrzeja Buko, dyrektora IAiE PAN oraz dwa artykuły przedstawiające najważniejsze odkrycia dawnych i współczesnych badań na Piotrówce autorstwa dr Barbary Fuglewicz i dr Macieja Trzecieckiego. W części katalogowej wydawnictwa znajdują się obszerne noty katalogowe ponad 280 zabytków wraz z fotografiami.