Nowy numer 44/2020 Archiwum

Patrząc w przeszłość i przyszłość

– To spotkanie pozwala spojrzeć w przeszłość po to, by z niej czerpać mądrość. Z historii czerpiąc mądrość, możemy przeżyć pięknie teraźniejszość, przygotowując przyszłość dla następnych pokoleń – powiedział proboszcz ks. kan. Wojciech Zdon na początku Mszy św. rozpoczynającej jubileuszowe obchody.

Już 660 lat istnieje parafia w Krynkach. 6 sierpnia odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa rozpoczynająca obchody jubileuszu. Mszę św. sprawował ks. Przemysław Wójcik. W uroczystości obok licznie zgromadzonych parafian uczestniczył Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, oraz przedstawiciele samorządu gminy.

Słynący łaskami obraz Matki Bożej   Słynący łaskami obraz Matki Bożej
Krystyna Piotrowska /GN
Najważniejszymi momentami jubileuszu obok odpustów będą misje parafialne. Odpust 15 sierpnia będzie poświęcony zmarłym. Dzień wcześniej odbędzie się Msza św. na cmentarzu. – Chcę postawić na duchowy wymiar przeżywania tego święta – mówi proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Zdon. – Od 20 do 29 września będą u nas misje święte. Na ich rozpoczęciu zapowiedział swoją obecność metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 35 lat temu w kryneckiej parafii odprawiał swoje pierwsze Msze święte.  Pobłogosławi on krzyże dla misjonarzy oraz odnowioną ambonę. Natomiast na zakończenie misji, 29 września, przybędzie biskup radomski Henryk Tomasik i poświęci odnowioną chrzcielnicę. W jubileusz wpisuje się także  koncert refleksyjny organizowany 10 listopada przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.  Zakończenie jubileuszu nastąpi 11 listopada w czasie odpustu św. Marcina.

Parafia w Krynkach została założona prawdopodobnie przez biskupa krakowskiego Bodzantę w 1353 r. Już wtedy istniał tu modrzewiowy kościół. Obecna, barokowa świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona została w 1727 roku. Pamiątką po pierwszym, kryneckim kościele jest odpust na św. Marcina. Kolejny odpust na Przemienienie Pańskie został nadany w ciekawych okolicznościach. W kronikach parafialnych zapisane jest, że na początku XVIII w. parafianie nie szanowali świąt i niedziel, wykonując niekonieczne prace polowe. Potem, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, spadła na parafię wyjątkowo silna wichura, która zniszczyła domy i uprawy. Rolnicy odczytali tę klęskę jako upomnienie i odtąd uroczystość 6 sierpnia była traktowana jako odpust. Papież Innocenty XIII w 1721 roku potwierdził te praktyki, ustanawiając trzeci odpust w parafii.

Eucharystyczna procesja wokół kryneckiego kościoła po Mszy św. odpustowej   Eucharystyczna procesja wokół kryneckiego kościoła po Mszy św. odpustowej
Krystyna Piotrowska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama