Nowy numer 43/2020 Archiwum

Najstarszy, a najmłodszy

Mszą św. na cmentarzu parafialnym, sprawowaną w piątek o 19.00, rozpoczną się czterodniowe uroczystości odpustowe w parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie.

Miasto Opoczno rozwinęło się ze wsi monarszej. Pierwotnie lokowane było na prawie średzkim. W XII-XIII w. usytuowane było między dzisiejszymi ulicami: Staromiejską, Moniuszki i Kwiatową, a więc tutaj, gdzie obecnie znajduje się cmentarz rzymskokatolicki. I to tam zbudowany został pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Obecny kościół, nadal pw. św. Marii Magdaleny, stoi na miejscu tej najstarszej świątyni miasta. W obecnym kształcie wybudowany został w XVIII w.

Dziejowe burze sprawiły, że już w następnym stuleciu kościół został zamieniony na magazyn wojskowy. Do funkcji sakralnych został przywrócony na początku XX w. po wykonaniu generalnego remontu. Zachowane częściowo późnobarokowe wyposażenie kościoła, m.in. ołtarz główny, wpisane jest do rejestru zabytków ruchomych województwa łódzkiego.

Cmentarz przy kościele funkcjonuje od XIX wieku   Cmentarz przy kościele funkcjonuje od XIX wieku
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Obecny gruntowny remont rozpoczął się w 2011 r. i objął zarówno całe wnętrze, jak i zewnętrzne ściany kościoła. Prowadzony jest pod kierunkiem proboszcza ks. kan. Jana Serszyńskiego. Prace wspierają parafianie, dobrowolni ofiarodawcy oraz samorząd miasta.

Proboszcz zaprasza też na kolejne dni odpustu ku czci św. Bartłomieja.

W sobotę o 10.30 (24 sierpnia) bp Henryk Tomasik będzie przewodniczył sumie odpustowej, a celebrę poprzedzi koncert o 10.00. W niedzielę o 12.00 - Suma złączona z dożynkami parafialnymi. Odpust zakończy Msza św. celebrowana w poniedziałek 26 sierpnia o 18.00 pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Celebra będzie transmitowana w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama