Nowy numer 28/2018 Archiwum

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w Wąchocku

W sobotę i w niedzielę warto wybrać się do klasztoru cystersów w Wąchocku. Będą rekonstrukcje, zwiedzanie wystaw, wykłady i koncerty.

O tym, by tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zainaugurować w Wąchocku, zadecydowały walory architektoniczne i historyczne obiektu. Klasztor został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 r. biskup krakowski Gedeon (Gedko). Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana jest jedynym w Polsce przykładem architektury realizującej surową regułę cysterską. A historia tego miejsca to wielka tradycja patriotyczna i niepodległościowa, związana choćby z okresem powstania styczniowego, którego 150. rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku. I rzecz jeszcze jedna: tradycja hutnicza regionu, która swój początek związała z mnichami-hutnikami.

  Dziś z myślą o pielgrzymach i turystach w klasztorze funkcjonuje kawiarnia
ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Mamy nadzieję, że inauguracja Europejskich Dni dziedzictwa na terenie opactwa oo. cystersów w Wąchocku podkreśli znaczenie klasztoru dla dziejów i kultury polskiej. Jest to także wyróżnienie dla całego regionu staropolskiego Gór Świętokrzyskich i pozwoli zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny trud, jaki cystersi i w ogóle polskie zakony wkładają w utrzymanie zabytkowych zabudowań klasztornych – mówią przedstawiciele władz Wąchocka.

Program tutaj.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Wtedy to ówczesny francuski minister kultury zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków, zainicjowanych w 1984 roku we Francji. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku. A miejsce inauguracji wskazuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

  Fronton klasztoru cystersów w Wąchocku
ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma