Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stypendia dla utalentowanych

Od siedmiu lat kanadyjska Fundacja Polish Orphans Charity przekazuje pieniądze dla uzdolnionych uczniów z ubogich rodzin.

Od początku w Radomiu stypendialnej kapitule przewodniczy Krzysztof Gajewski. – To są pieniądze, które dadzą szansę. Wciąż staramy się o to, by pomoc trafiała do osób autentycznie potrzebujących wsparcia – mówił, przewodnicząc gali wręczenia stypendiów, która odbyła się w sali Urzędu Stanu Cywilnego. Do podziału było 20 tys. dolarów kanadyjskich. Stypendia wręczono 14 młodym uczniom – od szkół podstawowych po studentów. Wśród nich sporą grupę stanowili uczniowie szkół plastycznych. Ci, wskazując, na co przeznaczą otrzymane pieniądze, mówili o zakupie sprzętu komputerowego, oprogramowania graficznego oraz sprzętu fotograficznego, a także o możliwości zapisania się na profesjonalne kursy tańca.

Czternaście przyznanych stypendiów nie wyczerpało puli przeznaczonej na nagrody. Fundacja ogłosi niebawem uzupełniający nabór i zostanie przyznanych kolejnych sześć stypendiów. Ponadto wsparcie otrzymała radomska Caritas. Polish Orphans Charity postanowiła ufundować sto wyprawek szkolnych dla dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny, włączając się w akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Stąd gościem gali był ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor Caritas w Radomiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Fundacji z Kanady oraz pracownicy ambasady tego kraju.

Krzysztof Gajewski w imieniu Fundacji przekazuje symboliczny plecak z wyprawką szkolną dyrektorowi radomskiej Caritas ks. Grzegorzowi Wójcikowi   Krzysztof Gajewski w imieniu Fundacji przekazuje symboliczny plecak z wyprawką szkolną dyrektorowi radomskiej Caritas ks. Grzegorzowi Wójcikowi
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Fundacja Polish Orphans Charity została założona w roku 2000 w Toronto przez dr Ryszardę Russ, inż. Barta Pasowskiego oraz dr. Teda Kralkę. Od samego początku fundacja przyjęła sobie za cel niesienie pomocy polskim sierotom poprzez poprawę ich warunków wypoczynku i rozrywki w domach dziecka. Idea ta jest wspaniałą kontynuacją pracy dr. Jordana, który już w XIX wieku budował place zabaw właśnie dla ubogich dzieci. Fundacja wspiera również uzdolnione sieroty oraz dzieci żyjące w rodzinach potrzebujących pomocy poprzez przyznawanie stypendiów artystycznych. Pierwsze stypendia zostały wręczone w Radomiu w 2007 r. Od roku 2009 przyznawane są stypendia dla dzieci z całego Mazowsza. W roku 2011 działalność fundacji objęła Kielce, a potem Warszawę. Od przyszłego roku fundacja obejmie swym działaniem także Katowice.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama