Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zwoleń bogatszy o bezcenne księgi

Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu wróciło pięć ksiąg kancelaryjnych. W tym najstarsza z końca XVI w. Zawiera informacje o udzielonych tu chrztach i ślubach.

- Przekazane anonimowo, staną się bezcennym źródłem informacji - mówił na antenie Radia Plus Radom proboszcz, ks. kan. Bernard Kasprzycki. Duszpasterz poinformował jednocześnie, że dzięki tym księgom została zachowana ciągłość dokumentów metrykalnych parafii. - Już wkrótce wszystkie księgi zostaną zdigitalizowane i będą dostępne na naszych stronach internetowych, bowiem coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin i szuka informacji nie tylko w archiwach państwowych, ale również i kościelnych - dodaje.

Wszystkie księgi trafią do Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Centrum zostało urządzone w budynku starej plebanii, a otwarte rok temu w czerwcu razem z udostępnieniem zwiedzającym krypty grobowej Jana Kochanowskiego w samym kościele.

  Już teraz w Centrum można oglądać inne zabytkowe księgi
ks. Zbigniew Niemirski /GN
W kontekście odzyskanych dokumentów ciekawe informacje przekazuje historyk Robert Mrozowski: – Kościół rzymskokatolicki w Polsce zaczyna prowadzić zapisy metrykalne w drugiej połowie XVI wieku, zgodnie z zaleceniami zakończonego w roku 1563 Soboru Trydenckiego. Ustalenia soborowe zobowiązały bowiem proboszczów parafii rzymskokatolickich w Europie do rejestrowania sakramentów, zatem, jak wówczas rozumiano, obrzędów chrztu i ślubu. Akt chrztu miał zawierać imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce chrztu, imiona rodziców, imiona i nazwiska rodziców chrzestnych oraz dane osoby udzielającej chrztu. Akt ślubu - imiona i nazwiska nowożeńców oraz świadków, a także dokładną datę i miejsce zaślubin. Na terenie obecnej diecezji radomskiej najstarsze zachowane metryki pochodzą z końca wieku XVI (np. w parafii Trójcy Świętej w Fałkowie księga chrztów pochodzi z 1590, a księga ślubów w parafii pw. św. Jana Chrzciciela z 1591 r.).

Dla uzupełnienia obrazu badacz dodaje, że w parafiach z regionu Zwolenia najdawniejsze znane księgi kościelne znajdują się w Tczowie (1615 r. - chrzty i śluby), Sieciechowie-Opactwie (1634 r. - chrzty i śluby) oraz Janowcu (1687 r. - chrzty, śluby i zgony).


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma