GN 3/2021 Archiwum

Nocne czuwanie

Wśród tysiąca pątników uczestniczących w Świętokrzyskim Nocnym Czuwaniu na Świętym Krzyżu było kilkuset naszych diecezjan.

W nocnym czuwaniu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i harcerze z trzech diecezji: radomskiej, sandomierskiej i kieleckiej. Spotkali się w Hucie Szklanej przy Krzyżach Katyńskich. - Wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał gospodarz miejsca, przełożony księży Oblatów, którzy są kustoszami Świętokrzyskiego sanktuarium i sprawują pieczę nad relikwiami Krzyża Świętego - mówi Dariusz Sajak z Parafialnego Oddziału AK przy parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. - Następnie przedstawiciele pielgrzymów złożyli wiązankę kwiatów pod krzyżami. Odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wyruszyliśmy do Bazyliki Krzyża Świętego w ciszy Puszczy Jodłowej słuchając i rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowała i poprowadziła młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji kieleckiej. Modliliśmy się o dary i łaski za pośrednictwem Ducha Świętego, potrzebne do kształtowania naszej relacji do Boga, innych ludzi i nas samych - dodaje.

Reprezentanci Akcji Katolickiej z naszej diecezji   Reprezentanci Akcji Katolickiej z naszej diecezji
Archiwum AK
Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. - Podkreślił w niej wielkość historii Polski i wiarę Polaków. Jednocześnie wyraził niepokój, że w kraju o takiej tradycji ma miejsce profanacja krzyża i obrazu Matki Bożej. Ksiądz Biskup nawoływał do odwagi, krytykował bierność, która dziś jest grzechem, powołując się na słowa papieża Franciszka: "Idźcie i bądźcie odważni, i przynieście coś z owoców tej ziemi" - mówi Teresa Kopczyńska z Parafialnego Oddziału AK w Klwowie i dodaje: - W homilii Ksiądz Biskup apelował, by młodzież polska i Polacy nie wstydzili się krzyża. Ubolewał nad prześladowaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Syrii i innych krajach. Podkreślił wartość tajemnicy krzyża i jego miłości. "Miarą miłości jest miłość bez miary", więc jaką wartością dla Boga jest człowiek? – pytał nasz ordynariusz.

Na zakończenie Mszy św. bp Tomasik pobłogosławił zebranych relikwiami Krzyża Świętego. A potem każdy pielgrzym mógł oddać hołd relikwiom przez ucałowanie.

W imieniu zgromadzonych prezes AK naszej diecezji Jerzy Skórkiewicz i Danuta Urbańczyk zapewnili o modlitwie i gotowości do współpracy - też przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór z parafii św. Stefana w Radomiu pod kierownictwem Łukasza Osińskiego   Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór z parafii św. Stefana w Radomiu pod kierownictwem Łukasza Osińskiego
Archiwum AK


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama