X Turniej Szachowy „Odwaga, Miłość, Pokój” został rozegrany z okazji 35. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Wystartowało w nim osiemnastu szachistów.
Faworytem turnieju był Waldemar Mróz i to on zdobył główną nagrodę statuetkę Kura Kurkowego. Dyplomy uczestnikom turnieju wręczali: Marek Niedźwiecki, organizator turnieju, Kazimierz Ciszek, Król Kurkowy Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu i Konrad Gałka, podskarbi Bractwa.
– Nie grywam tylko w Radomiu, ale jeżdżę po całej Polsce – mówił Waldemar Mróz. – Moja przygoda z szachami rozpoczęła się, gdy miałem sześć lat. Tato nauczył mnie grać, ale do klubu trafiłem dopiero w wieku lat siedemnastu. Jak na szachy to dość późno. W tej dyscyplinie sportu trening i zawody pomagają w podnoszeniu poziomu gry. Dość szybko piąłem się, jeśli chodzi o wtajemniczenie w tak zwane kategorie szachowe. Doszedłem do pierwszej kategorii szachowej. Później ze względu na studia musiałem trochę przerwać granie i było mniej udziałów w turniejach. Gry w szachy uczę syna i widzę, że on ma do tego smykałkę. Nie wiem, czy tak jak ja, będzie brał udział w turniejach, ale przynajmniej pomoże mu to, jeżeli chodzi o naukę.
A czas leci…
Krystyna Piotrowska /GN
Kolejne miejsca zajęli: Jakub Skiba, Kamil Młynarski, Piotr Ciechoński, Jakub Tomaszewski, Marek Niedźwiecki, Marek Gutkowski, Tomasz Młynarski, Bartosz Chebda, Szymon Skawiński, Adam Borowski, Michał Nowotnik, Ludwik Ugrewicz, Artur Wisniewski, Waldemar Ziętek, Magdalena Kaleta, Karolina Starzyńska i Stanisław Waszkiewicz.
– Był to silny turniej, jak na warunki radomskie. Uczestniczyło w nim kilka osób mających pierwsze kategorie szachowe, a wiec czołówka szachistów radomskich. Byli też zawodnicy z drugą i trzecią kategorią oraz bez kategorii – podsumowuje Marek Niedźwiecki. Pan Marek ma drugą kategorię szachową i jest sędzią szachowym pierwszej klasy centralnej.
Pierwszy turniej szachowy M. Niedźwiecki zorganizował w 1982 roku. Obecnie organizuje ich kilka w ciągu roku. W śród nich te w trzech radomskich szkołach podstawowych pod nazwą „Króla matujesz? Dobrze główkujesz!”. – Jak wskazuje samo hasło, osoby, które grają w szachy, dobrze i logicznie myślą. Czyli jest to gra, która wspiera w nauce matematyki i przedmiotów ścisłych. Patronat nad tymi turniejami sprawuje przewodniczący Rady Miasta – dopowiada organizator zawodów.
Wśród wychowanków pana Marka są już: Kuba Tomaszewski, który uzyskał trzecia kategorię szachową, a gra w sile drugiej kategorii szachowej i Kamil Młynarski, osiemnastoletni zawodnik z trzecią kategorią szachową. Uczniowski Klub Sportowy „Roszada”, z którego wywodzą się zawodnicy wciąż się rozwija. Co roku przyłączają się do niego nowe osoby.
Od lewej: Marek Niedźwiecki, Kazimierz Ciszek, Waldemar Mróz i Konrad Gałka
Krystyna Piotrowska /GN