Nowy numer 4/2021 Archiwum

Romantyczny spacer po starówce

Mowa o Gdańsku, Warszawie czy Krakowie? Nie, o Radomiu!

Póki co taki pomysł może budzić zdziwienie, bo przecież nadal pokutuje przekonanie, że to tereny nie do końca bezpieczne – szczególnie po zapadnięciu zmroku. Ale nie do końca. Już niejedna z kamienic odzyskała swe dawne piękno, a plany idą dalej. Wszystko za sprawą idei rewitalizacji Radomia kazimierzowskiego.

Właśnie dokonał się kolejny ważny krok: w ramach inicjatywy JESSICA podpisana została umowa na pożyczkę w wysokości 3,8 mln zł, która zostanie wykorzystana na gruntowny remont kamienicy przy ul. Rwańskiej 16 oraz budynku od strony ul. Wałowej 4. Całość rewitalizacji będzie kosztować ponad 6 mln zł. W kamienicy przy Rwańskiej, która pochodzi z XVIII w., znajdą się lokale usługowo-biurowe oraz Centrum Informacji Turystycznej. Będzie tu baza noclegowa i gastronomiczna. Także od strony Wałowej powstanie obiekt, w którym siedzibę znajdzie pięć lokali usługowych.

- Od kilku lat konsekwentnie staramy się przywracać dawny blask zniszczonym kamienicom Miasta Kazimierzowskiego. Starówka to serce miasta. Wszystkim nam zależy na tym, aby było to miejsce, gdzie z przyjemnością będziemy przebywać i które będzie świadczyło o historycznej wielkości naszego grodu - mówi prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

W uroczystości podpisania umowy w sali Kolegium Prezydenckiego Urzędu Miejskiego obok prezydenta miasta wziął udział wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk. Umowę pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA w imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali Marek Szczepański - Dyrektor Zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK, Anna Gajewska - Dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK oraz Prezes Zarządu „Rewitalizacja” Sp z o.o. – Mariusz Mróz. 

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy JESSICA finansuje na Mazowszu pięć projektów miejskich na kwotę ponad 27 mln zł. W trakcie oceny jest kolejne dziesięć wniosków o pożyczkę w wysokości przekraczającej 100 mln zł. - Kolejne decyzje o przyznaniu finansowania będą podjęte na początku przyszłego miesiąca – mówił w czasie podpisania umowy Marek Szczepański.

JESSICA (skrót od angielskiego Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich.

Sygnatariusze umowy o pożyczkę nie kryli radości, pozując do pamiątkowej fotografii   Sygnatariusze umowy o pożyczkę nie kryli radości, pozując do pamiątkowej fotografii
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama