Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jest z czego wybierać

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum zapraszają od 6 do 13 października na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Przyświeca mu hasło: "Cultura Porta Fidei".

- Bardzo serdecznie zachęcam do udziału w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. Ojciec święty Benedykt XVI mówił, że argumentem przemawiającym za prawdziwością chrześcijaństwa jest przez wieki budowana kultura: dzieła sztuki, architektura, malarstwo, muzyka, ale także święci, którzy wnoszą do ludzkości wspaniałe świadectwo - mówi ks. Piotr Turzyński, jeden z inicjatorów i pomysłodawców Stowarzyszenia "Młyńska". - Mamy z czego być dumni. Wartości chrześcijańskie są bardzo bogato prezentowane w kulturze. Msza Schuberta pokazuje, że Eucharystia była motywem inspirującym dla artystów - dodaje. Ks. Piotr zachęca, by każdy z wielu propozycji wybrał coś dla siebie.

A jest z czego wybierać. Tydzień zainauguruje 6 października o 18.00 w katedrze radomskiej Eucharystia z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, chóru i solistów, którzy wykonają "Mszę G-dur" Franciszka Schuberta. Będzie autorskie spotkanie z Hanną Suchocką, monodram Stanisławy Celińskiej "Księga Hioba", warsztaty ikonopisania. Ciekawie zapowiada się przegląd teatrów amatorskich, a Teatr Seminaryjny zaprosi na spektakl "Wiara".

Alumni Krzysztof Kołtunowicz i Sylwester Podgórski są członkami Teatru Seminaryjnego. - Na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przygotowaliśmy monodram, w którym biorę udział. Jest to kompilacja poezji, która przedstawia podejście poetów do wiary - mówi al. Krzysztof. - Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w różnych imprezach, które odbędą się podczas tego tygodnia, ponieważ jest to unikatowe wydarzenie. Warto skorzystać i zobaczyć, że kultura nie tylko jest zanurzona w postmodernizmie, ale jest też nasączona Ewangelią i z Ewangelii wypływa. Jestem bardzo zainteresowany spektaklem "Jeden dzień z życia gimnazjalisty Januszka" Teatru Scene. Ciekawe będą też wystawy, szczególnie ks. Paciaka - dodaje. Al. Sylwester poleca film "Bella", ponieważ niesie on przesłanie, a osobiście chciałby się wybrać na monodram Stanisławy Celińskiej.

Szczegółowy program tutaj.

Organizatorzy:

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej,

Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.

Partnerzy:

Grupa "Droga Ikony",

Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu,

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu,

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska",

Parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu,

Parafia pw. Opieki NMP w Radomiu,

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu,

Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne (Polwen),

Radomska Orkiestra Kameralna,

Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu,

Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Sponsorzy i darczyńcy:

EnergoStar Sp. z o. o. (Radom, ul. Marii Gajl),

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana",

M. i R. Prasek Dealer Peugeot w Radomiu,

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "RADPEC" SA,

Restauracja "Dworek Saski",

SKOK im. F. Stefczyka

Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.

"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad imprezą.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama