Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum zapraszają od 6 do 13 października na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Przyświeca mu hasło: "Cultura Porta Fidei".
- Bardzo serdecznie zachęcam do udziału w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. Ojciec święty Benedykt XVI mówił, że argumentem przemawiającym za prawdziwością chrześcijaństwa jest przez wieki budowana kultura: dzieła sztuki, architektura, malarstwo, muzyka, ale także święci, którzy wnoszą do ludzkości wspaniałe świadectwo - mówi ks. Piotr Turzyński, jeden z inicjatorów i pomysłodawców Stowarzyszenia "Młyńska". - Mamy z czego być dumni. Wartości chrześcijańskie są bardzo bogato prezentowane w kulturze. Msza Schuberta pokazuje, że Eucharystia była motywem inspirującym dla artystów - dodaje. Ks. Piotr zachęca, by każdy z wielu propozycji wybrał coś dla siebie.
A jest z czego wybierać. Tydzień zainauguruje 6 października o 18.00 w katedrze radomskiej Eucharystia z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, chóru i solistów, którzy wykonają "Mszę G-dur" Franciszka Schuberta. Będzie autorskie spotkanie z Hanną Suchocką, monodram Stanisławy Celińskiej "Księga Hioba", warsztaty ikonopisania. Ciekawie zapowiada się przegląd teatrów amatorskich, a Teatr Seminaryjny zaprosi na spektakl "Wiara".
Alumni Krzysztof Kołtunowicz i Sylwester Podgórski są członkami Teatru Seminaryjnego. - Na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przygotowaliśmy monodram, w którym biorę udział. Jest to kompilacja poezji, która przedstawia podejście poetów do wiary - mówi al. Krzysztof. - Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w różnych imprezach, które odbędą się podczas tego tygodnia, ponieważ jest to unikatowe wydarzenie. Warto skorzystać i zobaczyć, że kultura nie tylko jest zanurzona w postmodernizmie, ale jest też nasączona Ewangelią i z Ewangelii wypływa. Jestem bardzo zainteresowany spektaklem "Jeden dzień z życia gimnazjalisty Januszka" Teatru Scene. Ciekawe będą też wystawy, szczególnie ks. Paciaka - dodaje. Al. Sylwester poleca film "Bella", ponieważ niesie on przesłanie, a osobiście chciałby się wybrać na monodram Stanisławy Celińskiej.
Szczegółowy program tutaj.
Organizatorzy:
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej,
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.
Partnerzy:
Grupa "Droga Ikony",
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu,
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu,
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,
Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska",
Parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu,
Parafia pw. Opieki NMP w Radomiu,
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu,
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne (Polwen),
Radomska Orkiestra Kameralna,
Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu,
Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.
Sponsorzy i darczyńcy:
EnergoStar Sp. z o. o. (Radom, ul. Marii Gajl),
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana",
M. i R. Prasek Dealer Peugeot w Radomiu,
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "RADPEC" SA,
Restauracja "Dworek Saski",
SKOK im. F. Stefczyka
Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.
"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad imprezą.