Wystawa pozostanie w radomskim kościele księży filipinów jeszcze dwa miesiące. W tym czasie przyjmowane są zapisy na warsztaty ikonopisania.
W Radomiu trwa Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W jego ramach w kościele Matki Bożej Królowej Świata u księży filipinów została otwarta wystawa "Droga ikony". - Dziś ta świątynia staje się drzwiami dla kultury, by przez nią pobudzić, wzmocnić, a nade wszystko utwierdzić nas w wierze - mówił przełożony kongregacji św. Filipa Neri w Radomiu ks. Mirosław Prasek. - Chciejmy patrzeć na ikonę jako sacrum, coś świętego, która nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do Najświętszego ze Świętych, do samego oblicza Boga - dodał. Ks. Prasek przywołał obraz Chrystusa Miłosiernego: - Kiedy s. Faustyna zobaczyła ten obraz, była zdumiona, że nie tak Jezus wygląda. Wtedy Chrystus ją upomniał: „Nie w farbie i pędzlu, lecz w łasce mojej jest siła”. Taką siłą utwierdzania w wierze, prowadzenia w głąb, kontemplacji oblicza Boga i Jego promieniowania są ikony. Niech ta wystawa zapali w nas pragnienie szukania oblicza Boga - mówił.
Na wystawie znalazło się ponad sześćdziesiąt ikon, które są dziełem osób skupionych w środowisku DROGA IKONY. O ikonach opowiadała Aleksandra Pabich. - Ikona to jest obraz teologiczny. Jest niczym innym jak modlitwą napisaną Pismem Świętym. Obowiązuje kanon, czyli zbiór zasad, który utrwalony został przez wieki i według niego każdy, kto zwie się ikonopisarzem, pisze ikony. Nie możemy sobie dowolnie wymyślać jakichś tematów. Kanon jest jednocześnie rodzajem ascezy dla piszącego. Musi on wyrzec się swoich wyobraźni. Pisać ściśle, pokornie i posłusznie według ustalonego kanonu - powiedziała.
Zwiedzanie wystawy rozpoczęło się od ikony Chrystusa. - Jest najważniejsza i nazywa się ją ikoną wszystkich ikon. Jej odbicie znajdziemy w obliczach wszystkich pozostałych świętych napisanych na ikonach.
Wystawa będzie dostępna jeszcze około dwa miesiące. W tym czasie osoby związane z DROGĄ IKONY będą prowadziły dla chętnych, zarówno dla osób dorosłych jak i dla młodzieży, wstępne warsztaty wprowadzające w sztukę ikonopisania. Swój udział należy zgłosić w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym (ul. Grzybowska 22, telefon tel.: 48 363 95 96).
DROGA IKONY jest środowiskiem twórców skupionych na sztuce ikonopisarskiej, czerpiących z dawnych tradycji warsztatowych i respektujących duchowe wartości ikony. Grupa powstała z inicjatywy o. Jacka Wróbla SI. Obecnie pracownię zrzeszającą twórców z całej Polski prowadzi przy parafii św. Szczepana w Warszawie. Jej działalność skupia się na organizowaniu warsztatów ikonopisania i pokrewnych im zajęć z rzemiosła artystycznego - rysunku ikonograficznego, pozłotnictwa i snycerki. Organizuje także zajęcia i spotkania służące popularyzacji ikony jako obrazu sakralnego wyrastającego ze wspólnej tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Od 2009 roku, przy współpracy Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku, Droga Ikony współtworzy program "Twórcze lato w Garbatce", w ramach którego organizuje plenerowe warsztaty ikonopisania i snycerki.