Nowy numer 2/2021 Archiwum

O co chodzi w katechezie?

Pięć lat temu, z okazji 40. rocznicy sakry bp. Edwarda Materskiego odbyło się poświęcone mu sympozjum. Teraz, gdy pierwszego pasterza naszej diecezji nie ma już wśród nas, katechetycy zapraszają na sympozjum. Odbędzie się w sobotę, 19 października, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

Debata będzie poświęcona istocie i centrum katechezy w ujęciu bp. Edwarda Materskiego, człowieka, który nie tylko ukochał katechezę, ale był jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce katechetów. Uczył w Polsce stalinowskiej, uczył po odwilży czerwca 1956 r., potem w Polsce Władysława Gomułki, Edwarda Gierka i aż do końca PRL-u. Potem, już w Polsce lat 90., jako jedyny biskup w naszym kraju był czynnym katechetą, ucząc w radomskim LO im. R. Traugutta. Był też autorem katechizmów i niestudzonym propagatorem i obrońcą katechezy szkolnej. To on przyczynił się do powrotu katechezy w mury szkolne po upadku komunizmu.

Ks. prof. Stanisław Łabendowicz, uczeń bp. Edwarda, wieloletni wykładowca katechetyki na KUL, UKSW i radomskim Wyższym Seminarium Duchownym, poza tym dyrektor Wydziału Katechetycznego naszej kurii, szukając istoty i centrum katechezy w ujęciu swego Mistrza mówił na poprzednim sympozjum: ”W ujęciu bp. Edwarda Materskiego w centrum katechezy stoi Jezus Chrystus. To On naucza jako jedyny Nauczyciel. Treścią nauczania jest tajemnica Chrystusa, czyli On sam. Celem katechezy jest zjednoczenie z Chrystusem. To Jezus Chrystus jest tym, który działa w katechezie. Katecheza jest tym doskonalsza, im pełniej ukazuje Jezusa Chrystusa”.

Sympozjum jest imprezą otwartą. Zaproszeni są wszyscy, którym bliska jest katecheza. A także ci, którzy są gotowi do debat o niej, choć wiedzą o tym niewiele lub kierują się uprzedzeniami.

Sympozjum organizuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej oraz Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL. Tematem debaty jest: „Chrystocentryzm nauczania i posługi Biskupa Edwarda Materskiego”.

Program:

9.30 - Msza św. w kaplicy seminaryjnej.

10.30 - Wprowadzenie i syntetyczne wykłady (Aula bł. Jana Pawła II):

”Aspekty moralne w nauczaniu bp. E. Materskiego” - ks. dr Jarosław Wojtkun

”Chrystocentryzm w katechezie” - ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz

”Wychowanie chrystocentryczne” - ks. dr Marek Dziewiecki

”Troska o katechezę w systemie szkolnym” - ks. prof. KUL dr hab. Adam Maj

”Ćwiczenia katechetyczne i tzw. lekcje otwarte” - ks. prof. dr hab. Stanisław Kulpaczyński

”Metodyka katechezy i skrzynka pytań” - s. mgr Elżbieta Gajowiak i mgr Ewa Majcher

11.55-12.15 - Przerwa na kawę i herbatę

”Wymiar pastoralny posługi bp E. Materskiego” - ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda

”Duszpasterstwo praktyczne u bp E. Materskiego” - ks. prał. Edward Poniewierski

- Wypowiedzi katechetów.

- Podsumowanie i błogosławieństwo - bp Henryk Tomasik.

Bp Edward Materski przez wiele lat prowadził cykl katechez na antenie Radia AVE, a potem Radia Plus Radom   Bp Edward Materski przez wiele lat prowadził cykl katechez na antenie Radia AVE, a potem Radia Plus Radom
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama