Nowy numer 41/2018 Archiwum

Co zrobić z Biblią Gedeonitów?

W ostatnich dniach miałem kilka telefonów z pytaniami: - Pod szkołą, w szpitalu pojawili się ludzie, którzy rozdają Biblie. To są jacyś Gedeonici. Co robić?

Przede wszystkim nie panikować. Przecież rozdają Pismo Święte! A potem trzeba chwili na pewne uspokojenie i spokojną refleksję. Kim są owi Gedeonici? To Międzynarodowe Stowarzyszenie wyrosłe i zakorzenione w teologii protestanckiej. Celem ich działalności jest popularyzacja Biblii, którą najczęściej rozdają bezpłatnie. Robią to w hotelach, szkołach, zakładach karnych i innych instytucjach. Gedeonici powstali w 1899 r. w Boscobel, w amerykańskim stanie Wisconsin. Dotarli do niemal 150 krajów, gdzie rozdali około 600 milionów egzemplarzy Nowego Testamentu. W Polsce rozdali około miliona egzemplarzy. Nie można odmówić im gorliwości i ofiarności.

Protestanckie wydania Biblii są niemal identyczne z Pismem Świętym, którym posługujemy się w Kościele katolickim. Czym się różnią? O tym za chwilę.

Ja sam jeszcze w czasie studiów w seminarium w latach 80. minionego stulecia korzystałem z takiej Biblii, bo nie miałem szans na kupno Pisma Świętego w kanonie ksiąg katolickich. Komunistyczne limity papieru nie pozwalały na druk Pisma Świętego, który pozwoliłby na pełne zaspokojenie rynkowej podaży. Przez pięć lat uczyłem się Biblii i czytałem ją, korzystając z okrojonej protestanckiej wersji. Dopiero na ostatnim, szóstym roku studiów udało mi się kupić Pismo Święte w pełnym katolickim wydaniu - tak dobrze znaną nam Biblię Tysiąclecia.

Czego więc brak w Biblii Gedeonitów? Otwórzmy Ewangelię wg św. Marka na ostatnim, szesnastym rozdziale, i policzmy wiersze. Jeśli nie ma ich tam dwudziestu, a jest ich niespełna dziesięć, to mamy pierwsze zasadnicze uszczuplenie. Kolejne to poszczególne wiersze na przykład w Ewangelii wg św. Jana. Zapewne nie ma ich, skoro nie ma pełnego zakończenia wspomnianej Markowej Ewangelii. A jeśli mamy w ręku pełną Biblię, czyli Stary i Nowy Testament, to w kanonie Starego Testamentu zabraknie tych siedmiu Ksiąg: dwóch Machabejskich, Mądrości, Syracha, Tobiasza, Judyty i Barucha.

Korzystać więc z Biblii rozdawanej przez Gedonitów? Jeśli nie mamy innej możliwości, to oczywiście tak. Ale jeśli już korzystamy, to ze świadomością, że ich propozycja nie do końca zgadza się z Biblią Kościoła katolickiego. Może więc lepiej nabyć Biblię Tysiąclecia czy Biblię Paulistów i mieć pewność, że tekst nie jest uszczuplony.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • CzytajBiblie
  24.10.2014 21:34

  Biblia rozdawana przez Międzynarodowy Zwiazek Gedeonitów to Nowy Testament, przekład Biblia Warszawska, wydawca Towarzystwo Biblijne w Polsce www.tb.org.pl Komitet Krajowy Towarzystwa Biblijnego w Polsce to zespół Biblistów księży Rzymskokatolickich oraz Prezbiterów Kościołów Chrześcijańskich: 

  Małgorzata Platajs – Dyrektor Generalny Towarzystwa Biblijnego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) ks. prezb. Henryk Rother-Sacewicz (Kościół Chrystusowy) ks. bp dr Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) – Prezes Komitetu Krajowego pastor Paweł Lazar (Kościół Adwentystów Dnia Siódmego) ks. bp M. Bernard Kubicki (Kościół Starokatolicki Mariawitów) ks. bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) ks. Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki) ks. arch. dr Warsonofiusz Doroszkiewicz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) – Wiceprezes pastor Ireneusz Dawidowicz (Kościół Chrześcijan Baptystów) ks. bp Mieczysław Czajko (Kościół Zielonoświątkowy) – Wiceprezes ks. prof. Roman Bartnicki (Kościół Rzymskokatolicki) – Wiceprezes

  Dlatego nie wolno mówić, że Biblia rozdawana przez Gedeonitów jest poprzekręcana lub wybrakowana. Przekład Biblii Warszawskiej wydawany za darmo jako "Gedeonitka" jest wierny jzykom oryginalnym i nad jego tłumaczeniem pracowali Księża Katoliccy i obecnie w skład zarządu Twoarzystwa Biblijnego w Polsce wchodzą Księża Katoliccy. Nie wolno oczerniać przekładu Biblii Warszawskiej, a tym samym Nowych Testamentów "Gedeonitek". (Starych testamentów Gedeonici nie rozdają).

  doceń 18
 • CzytajBiblie
  24.10.2014 22:27
  Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów w Polsce, jest „ekumenicznym stowarzyszeniem świeckich chrześcijan z różnych kościołów”, którego celem jest bezpłatne rozpowszechnianie Pisma Świętego.

  Stowarzyszenie wskazuje na Jezusa Chrystusa, jako Pana i Zbawiciela i tak jak wielki Polak – papież Jan Paweł II powtarzamy „zaufajcie
  Chrystusowi” (...)
  Gedeonici zwracają uwagę, że Nowy Testament przez nich rozpowszechniany zawiera dokładnie te same księgi co wydania katolickie Nowego Testamentu. Natomiast rozprowadzane tłumaczenie Pisma Świętego to przekład z języków oryginalnych tzw. Biblia Warszawska (1975), którego używa w naszym kraju większość chrześcijan. Przekład ten jest ceniony i polecany przez wielu katolickich biblistów i teologów, w tym np. ks. biskup Kazimierza Romaniuka.
  doceń 14
 • tylko_pytam
  06.04.2016 12:37
  Na początku lat 90 zostałem osadzony w areszcie śledczym w Białymstoku, jako podejrzany.Tam właśnie pierwszy raz trafił w moje ręce N.T.od gedeonitów.Postanowiłem przeczytać bo nigdy wcześniej nie czytałem P.Ś.Pamiętam jak zastanawiałem się nad jedną z przypowieści Jezusa kilkakrotnie ją czytając bardzo chciałem zrozumieć o co w niej chodzi wtedy jeden współwięzień podszedł do telewizorka włączył go,a tam jakiś ksiądz akurat tłumaczył tę przypowieść!Oczywiście nawet nie słuchałem co dokładnie mówił ten ksiądz bo zatkało mnie łzy mi szły z oczu same nakryłem się tylko kocem żeby nikt nie widział w jakim stanie jestem.Byłem przerażony mocą Boga który słyszy nasze myśli.
  doceń 42
 • HenryTod
  19.07.2018 21:02
  Z tego artykulu wynika ze Ks. skonczyl teologie na jakims ruskim wydziale opartej na propagandzie marksistowskiej!Posiadam w domu kilka bibli i te publikowane przez gedeonitow nic nie sa pobcinane jak ks. twierdzi,nie wiem z kad takie bzdury ks.wypisuje??Ale jednakze smiem zauwazyc ze robi to ks. z nienawisci do innych wyznan chrzecianskich!oznacza to ze nie jest ksiadz dobrym chrzecijaninem i nie ma ksiadz milasci w sercu do blizniego jaka dal nam pan Bóg.Tyle w temacie.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy