Nowy numer 3/2021 Archiwum

Koalicja wiary 
i rozumu

Wierz, abyś rozumiał, i rozumiej, abyś wierzył!

Tę sentencję św. Augustyna, Ojca Kościoła z V w. przypomniał w homilii bp Henryk Tomasik. Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi na osiedlu Akademickim, sprawowanej w intencji środowiska radomskich uczelni. Uczestniczyły w niej delegacje pracowników naukowych i poczty sztandarowe.
Po Mszy św. w ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego wykład o współczesnych dylematach bioetycznych wygłosił moralista ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. 


– Analizując wszystkie dywagacje na temat współczesnych problemów bioetycznych związanych z najnowszymi odkryciami choćby w medycynie, trzeba powiedzieć, że fundamentem dysput jest pytanie o antropologię, a więc o koncepcję człowieka. I to odpowiedź na to pytanie warunkuje rozstrzygnięcia dotyczące zdobyczy nauk medycznych i debat o modele kształtowania społeczeństw. Musimy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, kim jest człowiek; jakiego chcemy mieć człowieka; jaką posiada godność. I dopiero odpowiedź na to pytanie pozwoli zrozumieć miejsce takich kwestii, jak aborcja, aborcja eugeniczna, zapłodnienie in vitro, społeczna koncepcja gender. Odrzucając życie jako wartość nienaruszalną, pytamy o prawo określania jego granic: pytamy o to, kto i w którym miejscu może i czy może ją stanowić. Stawiając na koncepcję gender, stawiamy pod znakiem zapytania takie pojęcia i instytucje, jak rodzina, małżeństwo, a nawet podważamy sens mówienia o kobiecie i mężczyźnie. Godzimy wprost w fundamenty naszej cywilizacji. I w tym kontekście trzeba pytać, jaką cywilizację chce się budować. Tak więc odpowiedź na pytanie o kształt antropologii warunkuje rozwiązania, jakie niosą zdobycze nauk medycznych – podsumowuje swe rozważania i analizy ks. Wojtkun. 
Nowy rok akademicki to także nowy rok pracy Duszpasterstwa Akademickiego. Ośrodek przy Górniczej 2 zaprasza. A co proponuje? Informacje można znaleźć na www.daradom.pl.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama