Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jest dla nas wzorem

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Odrzywole po raz kolejny obchodziło Święto Patrona Szkoły. Nauczyciele i uczniowie chcą propagować wzór świętości papieża Polaka wśród społeczności lokalnej.

Obchody Dnia Patrona zapoczątkował wyjazd uczniów klas trzecich na XIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bowiem Rodzina obchodzi 15-lecie istnienia, a na Jasnej Górze otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II, które będą peregrynować po wszystkich placówkach noszących imię bł. papieża.

W szkole przeprowadzono dwa konkursy: wiedzy o życiu Błogosławionego i plastyczny. Wzorem lat ubiegłych, włączyli się również w zbiórkę pieniędzy na Fundusz stypendialny fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".                                  

W 35. rocznicę wyboru kar. Karola Wojtyły na papieża w kościele parafialnym odbyło się modlitewne czuwanie. Wówczas wierni obejrzeli przygotowany przez Grażynę Gapys pokaz multimedialny. Jego motywem przewodnim było ukazanie ojca świętego jako papieża dialogu.

Na początku autorka przybliżyła najważniejsze wydarzenia z życia bł. Jana Pawła II. Następnie skierowała uwagę zebranych na Jana Pawła II jako pielgrzyma, który odbył ponad 100 pielgrzymek zagranicznych.

Kolejna część pokazu była poświęcona dialogowi papieża. Przypominała, że Jan Paweł II wzywał świat kapitału do poszanowania praw pracownika, do płacenia godziwych wynagrodzeń, a ludzi pracy ostrzegał przed pracoholizmem i podkreślał wartość niedzieli jako Dnia Pańskiego.

Rodziny zachęcał do przyjmowania nowo narodzonych dzieci i odwagi w świadczeniu o Chrystusie. Wzywał młode pokolenie, by nie wyrzucało starszych na margines życia, ale by zagospodarować tkwiące w nich bogactwo.

Nawoływał kapłanów do trwania w Chrystusie Eucharystycznym i radosnego głoszenia dobrej nowiny. Podjął dialog ze światem nauki, mówiąc, że ostatecznym kryterium prawdy jest Bóg i jego Kościół.

Dowartościował też artystów, którzy w twórczości najpełniej realizują się na „obraz Boga”. Ostrzegał, że nieodpowiedzialne treści powielane przez media mogą szkodzić człowiekowi, ponieważ dziś dla wielu ludzi one są niejako przewodnikiem w życiu. Dzieci i młodzież wzywał do życia w Chrystusie.

Na koniec Grażyna Gapys zaprezentowała slajdy ukazujące chorobę, odchodzenie i śmierć Jana Pawła II.

Zgromadzeni mogli też obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Elżbietę Staniszewską (scenariusz), Marka Gapysa (oprawa muzyczna) i Monikę Gapys (scenografia). Bp Adam Odzimek celebrował dla całej społeczności szkolnej Mszę św.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama