Założenia były wspaniałe: spójność i zrównoważony rozwój. Efekt jest bolesny - szczególnie dla regionu radomskiego. Warszawa, która miała być lokomotywą i ciągnąć rozwój całego Mazowsza, raczej ucieka, podczas gdy całe połacie regionu stoją - jeśli się nie cofają.
A oto jedenaście projektów zgłoszonych w styczniu 2013 r. przez Gminę Miasta Radomia do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Mazowieckiego, które miałyby otrzymać wsparcie finansowe w latach 2014-2020:
1. Park Kulturowy Stary Radom (98 mln zł).
2. Rozbudowa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego poprzez: budowę i wyposażenie Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego wraz z hospicjum i zagospodarowanie terenu wokół budynku oraz budowę i wyposażenie Centralnej Sterylizacji z zagospodarowaniem terenu wokół budynku (51 mln zł).
3. Przebudowa drogi krajowej nr 9 - odcinek: al. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego w Radomiu (160 mln zł).
4. Budowa Trasy N-S w Radomiu na odcinku od obwodnicy południowej do ul. Młodzianowskiej i od ul. Prażmowskiego do ul. Żeromskiego (50 mln zł).
5. Budowa cywilnego portu lotniczego i dostosowanie infrastruktury lotniska Radom-Sadków do wymogów lotnictwa cywilnego (160 mln zł).
6. Wymiana i modernizacja oświetlenia w Radomiu, w tym ulicznego na energooszczędne (60 mln zł).
7. Budowa uzbrojenia terenów przemysłowych Gminy Miasta Radomia wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej i projektowo-budowlanej (20 mln zł).
8. Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Struga 63 w Radomiu (80 mln zł).
9. Nadbudowa opalanego węglem źródła ciepła (ciepłownia Południe) układem opartym o blok parowo-gazowy zasilany biopaliwem oraz nadbudowa opalanej węglem ciepłowni Północ gazowym układem opartym o silnik gazowy (289 mln zł).
10. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (300 mln zł).
11. Dostosowanie instalacji regionalnych zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i składowiska odpadów do obsługi regionu radomskiego (64 mln zł).
Dyskusję poprowadziła socjolog dr Maria Gagacka
ks. Zbigniew Niemirski /GN