Nowy numer 38/2018 Archiwum

Unieśli wyzwanie

Teraz brzmią wspaniale. To trzeci instrument w diecezji pod względem wielkości.

Organy, które znajdują się w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy, zostały wykonane w 1973 r. przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. W 2010 r. rozpoczął się ich generalny remont z przebudową. Prace prowadziła firma Jerzego Kukli, organmistrza i zarazem koncertującego organisty z Lublina. Renowacja właśnie się zakończyła. Odrestaurowany instrument poświęcił ks. prał. Wojciech Szary, przewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego.

– Zakończył się najdłuższy w historii naszej diecezji remont organów. O jego czasowej rozległości zadecydowało kilka czynników. Przede wszystkim zakres prac, które wykonano, i rozmiary organów, bo jest to trzeci pod względem wielkości instrument w diecezji – ma 37 głosów. Prace przedłużyła nietypowa i bardzo charakterystyczna konstrukcja instrumentu – jest on dwuczęściowy. Organy główne umieszczone są na chórze. Pozytyw, zawieszony na tylnej ścianie w nawie bocznej kościoła, sterowany jest przez trzeci manuał z kontuaru organów głównych. Tak skonstruowanych instrumentów w Polsce mamy bardzo niewiele – mówi ks. Wojciech Szary. – I wreszcie przedłużono czas naprawy ze względu na cenę. Wspólnota parafialna – a zwłaszcza dobroczyńcy – musiała unieść takie wyzwanie. I sprostała temu. Wyremontowane organy brzmią teraz wspaniale – dodaje. Mogli się o tym przekonać wierni zgromadzeni w świątyni. Po poświęceniu organów wysłuchali koncertu w wykonaniu Jerzego Kukli.

W drzewickim kościele co roku odbywają się koncerty w ramach Letnich Spotkań Muzycznych. – Mam nadzieję, że od tego momentu Drzewica stanie się ważnym ośrodkiem muzyki organowej. Ma ku temu znakomite warunki – piękny zabytkowy kościół z XIV wieku, który posiada odpowiednią akustykę i wysokiej klasy organy – powiedział Jerzy Kukla.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma