Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co robić, gdy czai się przemoc?

W Opocznie odbyło się seminarium poświęcone problemowi zagrożenia konfliktami z prawem wśród dzieci i młodzieży.

Wykład na temat „Jak uchronić dzieci przed konfliktami z prawem” wygłosiła Anna Maria Wesołowska, znana nie tylko z telewizyjnego serialu z gatunku court show „Sędzia Anna Wesołowska”, ale też osoba, która prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci, świadków i ofiar przestępstw oraz z dużym pozytywnym skutkiem wcielała pomysł uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej.

Postęp cywilizacyjny - oprócz oczywistych udogodnień - niesie też ze sobą coraz to nowe niebezpieczeństwa. A wszystkie one zdają się mieć jeden wspólny mianownik: przemoc.

Gość debaty nie kryła radości i wzruszenia, gdy Natalia Badura (z lewej) i Zofia Piotrowska zaśpiewały dla niej piosenkę „Anna Maria”   Gość debaty nie kryła radości i wzruszenia, gdy Natalia Badura (z lewej) i Zofia Piotrowska zaśpiewały dla niej piosenkę „Anna Maria”
Do występu przygotowała je Jolanta Mastalerz
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Przemoc, niestety, obecna jest w życiu naszych dzieci i młodzieży w bardzo wielu obszarach, w domu, rodzinie, w grupie rówieśniczej, w cyberprzestrzeni, w publikatorach. Co więcej, musimy sobie zdawać sobie sprawę, że obecność przemocy to także realne niebezpieczeństwo konfliktów z prawem – mówi Anna Pręcikowska-Skoczylas, doradca metodyczny Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach, główna organizatorka sesji, którą przy gotował też Zespół Szkół Samorządowych nr 3, gdzie pani Anna jest wicedyrektorem oraz Komenda Powiatowa Policji w Opocznie.

- Temat konferencji jest także pokłosiem tego, że ubiegły rok został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rokiem bezpiecznej szkoły – wyjaśnia pani Anna. No i w tym kontekście zaproszenie z wykładem Anny Marii Wesołowskiej było strzałem w dziesiątkę.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama