Nowy numer 42/2018 Archiwum

Ataki, truizmy i problemy na serio

Nowe zagrożenia każą pytać o to, czy wobec ataków na Kościół wierni staną razem ze swymi pasterzami.

Tę kwestię, jako ważkie pytanie, postawił bp Henryk Tomasik, wprowadzając w debatę o roli laikatu w pracy i organizacji pracy duszpasterskiej w parafiach. Odbyła się ona w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu w ramach jesiennych Dni Duszpasterskich.

W kolejne dni zapraszani są na nie księża pracujący w parafiach.

Pytając o to, czy wierni staną przy swoich duszpasterzach, pasterz diecezji miał na myśli ataki na Kościół, gdzie nagłaśniane przypadki zła i grzechu nie znajdują proporcji z dobrem, które dzieje się dzięki pracy wielu duszpasterzy.

W ocenie bp. Tomasika potrzeba zacieśnienia współpracy między duszpasterzami i laikatem, który ma prawo do większego wzięcia odpowiedzialności za parafie. Bp Henryk zachęcał księży, by z troską szukali tych, którzy z różnych powodów oddalili się od wspólnot parafialnych.

Gośćmi debaty zorganizowanej w ramach Dni Duszpasterskich, którzy wygłosili swe wykłady, byli ks. Tomasz Wielebski i Mateusz Tutak, pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pierwszy ukazywał podstawy prawne działalności parafialnych rad duszpasterskich, drugi mówił o ich funkcjonowaniu.

Obaj starali się pokazać, jak parafię – jednostkę prawną – przekształcić w żywą wspólnotę, w której rada parafialna podejmie odpowiedzialność za życie i działalność wspólnoty.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy