Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ta instytucja podnosiła rangę miasta

Już 24 listopada Mszą św. w rycie trydenckim rozpoczną się trwające kilka dni obchody jubileuszu 400-lecia ustanowienia w Radomiu Trybunału Skarbowego Koronnego.

Jubileuszowe uroczystości rozpocznie Eucharystia sprawowana w rycie trydenckim w kościele św. Jana, bo każdy Trybunał rozpoczynał się Mszą św. w radomskiej farze. Będą promocje książek i sesja naukowa w Resursie Obywatelskiej oraz koncert muzyki dawnej w Szkole Muzycznej. 29 listopada w Muzeum Jacka Malczewskiego zostanie otwarta wystawa "Sarmacki skarb. Trybunał skarbowy koronny w Radomiu 1613-1763".

- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, jako współorganizator obchodów podjęło się organizacji wystawy, która przybliży współczesnemu widzowi ten zapomniany, a ważny epizod w historii Rzeczypospolitej i naszego miasta. Przedstawienie rozległego tematu Trybunału Skarbowego, dotykającego historii ustroju, skarbowości i wojskowości, było zadaniem dość trudnym, ale staraniem naszym było zaprezentowanie go w sposób możliwie atrakcyjny, dostarczający nie tylko wiedzy historycznej, ale i doznań artystycznych - mówi kurator wystawy Elżbieta Kwiecień.

Wystawa została podzielona na trzy części przedstawiające: instytucję Trybunału Skarbowego, wojsko i historię polskiego pieniądza obejmującego czasy od Zygmunta III Wazy po Augusta III Sasa. Można będzie na niej obejrzeć wiele cennych eksponatów. Począwszy od dokumentu "Ordinatio Ivdicior: Tribunal Radom" z 1614 r. powołującego Trybunał Koronny Skarbowy, poprzez portrety, uzbrojenie różnych formacji wojskowych, po monety, które były używane w XVII i XVIII wieku.

Szczegółowy program tutaj.

Przedstawiciele instytucji przygotowujących rocznicowe obchody opowiadali o ich przebiegu i znaczeniu dla naszego miasta   Przedstawiciele instytucji przygotowujących rocznicowe obchody opowiadali o ich przebiegu i znaczeniu dla naszego miasta
Marta Deka /GN


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama