Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kleryk zdobył Nagrodę Literacką Radomia

Promocja tej książki była doskonałą intuicją IPN-u.

- Bardzo się cieszę, ale jestem również zaskoczony, bo w gronie nominowanych publikacji mógłbym wskazać na niejedną książkę, którą widziałem jako tę zwycięską - mówił dziś laureat. Konkurencja była duża, do nagrody nominowano bowiem czterdzieści książek.

A wszystko zaczęło się w lutym br., gdy Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w radomskiej Resursie promocję książki, publikację doktoratu Szczepana Kowalika: "Konflikt wyznaniowy w Wierzbicy. Niezależna parafia w polityce władz PRL (1962-1977)", obronionego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Teraz ta sama publikacja została nagrodzona w zmaganiach o laur Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii "Książka naukowa /popularnonaukowa".

Nagroda Literacka Miasta Radomia przyznawana jest co dwa lata w dwóch kategoriach. W kategorii "Książka literacka" w tym roku zdobył ją Michał Sobol za ''Pulsary''. Michał Sobol jest już laureatem nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku 2001. W "Pulsarach" pokazuje napięcie między doświadczeniem natury i kultury, bytu zwierzęcego i bytu ludzkiego. Autor konfrontuje człowieka z "tworami drugiego stopnia'', to znaczy z kulturą.

Nagroda Literacka Miasta Radomia została ustanowiona przez Radę Miejską w 2009 roku. Laureatów wyłania jury powołane przez prezydenta Radomia. W tym roku to grono tworzyli: przewodniczący dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Zbigniew Kruszyński, dr hab. Dariusz Kupisz, Anna Skubisz-Szymanowska, dr Anna Spólna i Krystyna Joanna Szymańska.

Szczepan Kowalik urodził się w 1981 r. Pochodzi z parafii Łączany. Po zdaniu egzaminu maturalnego (był uczniem LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu) rozpoczął studia z zakresu historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ich ukończeniu pracował w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, pisząc jednocześnie rozprawę doktorską. Po jej obronie zdecydował o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Obecnie jest alumnem IV roku.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama