Wypełniona hala sportowa w Odrzywole i coraz liczniejsza z roku na rok liczba wykonawców dowodzi, że folklor trzyma się dobrze - szczególnie w regionie przysuskim i opoczyńskim.
- Ludzie, którzy mieszkali tutaj w dawnych czasach, wytworzyli wspaniałą kulturę zwaną dziś opoczyńską: barwną, piękną, muzyczną, taneczną, kulinarną. Grzechem byłoby, gdybyśmy tego nie kultywowali i gdybyśmy tego nie przechowali. I dlatego ja i moi współpracownicy pragniemy zaszczepić jej kultywowanie przede wszystkim wśród młodego pokolenia. I to chyba jakoś nam się udaje, bo mamy na scenie prawie setkę dzieci i młodzieży w pięciu zespołach, a u początku festiwalu były dwa. Mamy nadzieję, że ten skarb ludowy przechowamy dla przyszłych pokoleń - mówi Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół, jeden z głównych organizatorów festiwalu.
W hali sportowej w Odrzywole szósty raz spotkali się ci, którym bliska i szczególnie cenna jest kultura ludowa. Do udziału w części muzycznej zgłosiło się niemal dwadzieścia grup i zespołów. Obok nich, stoiska z tradycyjnymi daniami regionalnymi wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń.
- Jestem zaskoczona tak licznym udziałem młodych ludzi. Są tutaj całe rodziny. Zazwyczaj folklor kojarzy nam się z kimś starszym, z jakąś babcią, z jakimś dziadkiem. A tu jest inaczej. Widać młode pokolenie. I to jest ważne, bo przecież tradycja to my, Polacy. Bez tego zginiemy - mówi polonistka Urszula Niemirska-Jędrasik. - Trzeba kontynuować i podtrzymywać nasze tradycje ludowe. Musimy pokazywać młodemu pokoleniu, co jest naprawdę wartościowe. Dobrze się dzieje, że na naszym festiwalu z roku na rok mamy coraz więcej uczestników i coraz więcej widzów - dodaje Agnieszka Listkiewicz z lokalnej grupy działania ”Wszyscy razem”.
Takie festiwale, zdaniem starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego, są powinnością: - To zadanie każdego, kto sprawuje jakiekolwiek funkcje społeczne. Musimy dbać o kulturę, tradycję i historię, szczególnie w wymiarze małej ojczyzny. Stąd w ramach patriotyzmu lokalnego co roku organizujemy ten festiwal folkloru, bo to ogromna wartość i dziedzictwo tej ziemi. Jest to też wielka lekcja patriotyzmu dla młodych pokoleń - mówi starosta.
- Jest OK i jest cool! - zapewniają radośnie dziewczęta z zespołu „Polne kwiaty”. - Śpiewałyśmy „W naszym Odrzywole”, „Macieju Macieju”, „Jechali furmani” no i tańczyliśmy poloneza - dodają.
Bo tradycyjny polonez oraz ludowe piosenki i przyśpiewki są naprawdę cool!
Halę sportową w Odrzywole wypełnili widzowie, doskonale bawiąc się przy dźwiękach muzyki ludowej
Ks. Zbigniew Niemirski /GN