Nowy numer 37/2021 Archiwum

Włączmy się w ten płomień!

Wigilijna Świeca Caritas dzięki swojej popularności stała się, obok opłatka i choinki, jedną z nieodłącznych części polskiego obyczaju świątecznego - piszą księża Grzegorz Wójcik i Robert Kowalski z radomskiej Caritas.

Jednym z tych, do którego dociera pomoc, jest Mikołaj, podopieczny radomskiej świetlicy Caritas. - Mam na imię Mikołaj. Chodzę do IV klasy. Lubię grać w piłkę nożną. Mam dwie siostry, młodszą i starszą.  Uczęszczam na zajęcia świetlicy Caritas. Chodzę na zajęcia z angielskiego i plastyczne. W świetlicy odrabiam lekcje, spotykam się kolegami. Mogę też jeździć na wycieczki i kolonie - mówił w czasie konferencji zorganizowanej w siedzibie Caritas przy ul. Kościelnej w Radomiu.

W ciągu 20 lat na polskich stołach stanęło wiele milionów świec Caritas. Setki tysięcy dzieci mogły dzięki temu wyjechać na wakacje, otrzymać wyżywienie czy zwiększyć swoje szanse w edukacji. - W tym roku dla diecezji radomskiej przygotowaliśmy 75 tys. świec. Liczbę podobną jak w roku ubiegłym. Ostatnio ze sprzedaży świec zebraliśmy 120 tys. zł. Z tych środków dofinansowaliśmy letni wypoczynek dla tysiąca dzieci. Wsparliśmy przygotowanie tysiąca wyprawek szkolnych. 37 dzieci dostało celowe dofinansowanie na koszty leczenia - mówi dyrektor radomskiej Caritas, ks. Grzegorz Wójcik.

Po raz czternasty akcja posiada charakter ekumeniczny, stąd obecność na konferencji proboszczów parafii ewangelicko-augsburskiej i prawosławnej. W pierwszej odpowiednikiem katolickiej Caritas jest Diakonia, a w drugiej - Eleos.

- Warto zwrócić uwagę na samo znaczenie tych słów: eleos - miłosierdzie, caritas - miłość, diakonia - służba. One w pełny sposób wyrażają bezinteresowność i pomoc - mówił ks. Tomasz Rubczewski, proboszcz parafii prawosławnej w Radomiu. - Cieszę się że mogę brać udział w akcji. Pamiętam początki i radość z jej zaistnienia. Jesteśmy małym Kościołem. Nie mamy takiej siły przebicia jak Caritas, ale razem tworzymy duże dzieło i naszym wkładem przyczyniamy się do niego - podkreślał ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz radomskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

Akcję można wesprzeć, kupując wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzielocaritas.com.

Informacje o dwudziestu latach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom znajdą się również na stronie www.facebook.com/akcjecaritas.

Hasłem tegorocznej akcji są słowa: Rozjaśnij dzieciom przyszłość   Hasłem tegorocznej akcji są słowa: Rozjaśnij dzieciom przyszłość
Mają one ukazać wpływ, jaki miłość bliźniego oraz realna pomoc materialna mają na los najuboższych dzieci
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama