Ks. prał. Marceli Prawica przeżywa w tym roku dwa jubileusze: 50 lat święceń kapłańskich i 40 lat pracy na misjach.
- Chcę złożyć ks. Marcelemu Prawicy wyrazy szacunku i dlatego chcę odwiedzić go, by razem z nim w jego parafii przeżywać złoty jubileusz święceń i 40. rocznicę pracy na misjach. Odwiedzimy też ks. Grzegorza Zbroszczyka, kapłana-misjonarza z naszej diecezji oraz dwie świeckie misjonarki Monikę Drążyk z Pionek i Monikę Strzelecką z Radomia - mówił przed wylotem do Zambii bp Henryk Tomasik.
Jubileuszowa Celebra miała miejsce w parafii Chingombe, gdzie ks. Prawica jest proboszczem od 40 lat. Mszę św. z bp. Tomasikiem koncelebrował ordynariusz miejscowej diecezji.
Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Dolina Chingombe, otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba. Chingombe w języku bemba znaczy „wiele krów”. Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Obecnie pracują tu księża diecezjalni, zwani fideidonistami. Jednym z najstarszych z nich jest ks. Prawica. Przez szereg lat w jego parafii rezydował zmarły w 2007 r. abp Adam Kozłowiecki, jezuita, który jako misjonarz chciał być wierny posłudze swego zakonu w tej właśnie misji.
- Początki były trudne. Każdy z nas musiał we własnym zakresie szukać środków na funkcjonowanie misji. Nie było wówczas Centrum Formacji Misyjnej, nie było również żadnego biura misyjnego. Dzisiaj ludzie tam żyją biednie. Otrzymujemy od nich dary w postaci żywności. Kościół rośnie w Zambii, ale głodne dzieci potrzebują naszego wsparcia, ubrań, mundurków do szkoły. Mamy również przedszkole, do którego uczęszcza siedemdziesięcioro dzieci - mówił ponad rok temu na antenie Radia Plus Radom ks. Prawica. Misjonarz wówczas przez rok mieszkał w radomskim seminarium „reperując” nadwątlone zdrowie.
Bp Tomasik odwiedził też misję w Mukonchi, gdzie pracę duszpasterską prowadzi ks. Grzegorz Zbroszczyk. Misja istnieje od piętnastu lat. Misjonarz i parafianie od kilku lat realizują dzieło budowy kościoła. Prowadzą też prężne przedszkole i szkołę, gdzie ważne zadania w formowaniu młodych Zambijczyków należą do misjonarki Moniki Drążyk.