Organizują i wspierają różne akcje charytatywne. Zawsze można na nich liczyć. To wolontariusze. W dniu ich święta kolejne osoby otrzymały legitymacje członkowskie włączające je do tego grona. Ta z numerem 1000 przypadła gimnazjalistce z Zakrzewa.
Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: wicedyrektor Caritas ks. Robert Kowalski i Anna Lis, która z ramienia Caritas koordynuje prace Szkolnych Kół Caritas.
Ks. Robert przypomniał, że wolontariusz to ten, który ma łączyć i budować przyjaźnie. Wolontariusze potrafią nawiązać relacje w swojej grupie, a jednoczy ich dobro. Wolontariusz nie patrzy na przeszkody. Najważniejszy jest cel – osoba, która potrzebuje pomocy.
Powiedział też krótki wierszyk, który ułożył specjalnie na to spotkanie: „Wolontariusz jest to stworzenie Boże, które w nocy spać nie może, jak komuś nie pomoże”.
Ksiądz wręczył też nowym członkom Szkolnego Koła Caritas legitymacje członkowskie. Wśród nich znalazła się legitymacja z numerem 1000. Otrzymała ją Wiktoria Markiewicz uczennica kl. I. Jak powiedziała, została wolontariuszem, bo chce pomagać innym, tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ostatnio uczestniczyła w zbiórce żywności.
Przewodniczącą Szkolnego Koła Caritas jest Oliwia Pluta z kl. III. – Po każdej naszej akcji przybywa nam wolontariuszy. Jesteśmy już znani w gminie. Włączamy się w różne akcje, między innymi, co roku uczniowie naszej szkoły rezygnują w czasie Adwentu z jedzenia słodyczy i przekazują je nam podczas specjalnej zbiórki. Te słodycze trafiają do dzieci z ubogich rodzin. Jeśli się widzi uśmiechnięte buzie dzieci, którym się pomaga i radosnych ludzi, to daje nam to siłę do działania. Łatwiej wtedy znaleźć czas nie tylko na naukę – mówiła Oliwia
Ze swoich wolontariuszy dumna jest dyrektorka Gimnazjum Krystyna Smolińska. – Czuję ogromną radość z tego, że na terenie naszej szkoły są wolontariusze i wciąż ich przybywa. Radość jest tym większa, że sama też czuję potrzebę pomagania innym. Nasza młodzież współpracuje między innymi z grupą teatralną dzieci i młodzieży z zespołem Downa "Opatrzność", Specjalnym Ośrodkiem dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, odwiedzają też mieszkańców w Domu Seniora.
Monika Wierzba, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Zakrzewie z satysfakcją podkreśla, że jej podopieczni są wspaniali, radośni, uśmiechnięci, gotowi do pomocy o każdej porze dnia i nocy. – To największa radość być opiekunem takiej wspaniałej młodzieży.
Wiele słów uznania powiedziała też o swoich podopiecznych wolontariuszach katechetka Beata Piasek. – Dzięki nim możemy pomagać nie tylko naszym uczniom, ale i absolwentom, którzy akurat znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze przynoszą nam informację o tych, którzy potrzebują wsparcia, czy że gdzie mieszka ktoś starszy, samotny i należy mu pomóc – opowiada.
W strukturach Caritas działają 102 Parafialne Zespoły Caritas i 47 Szkolnych Kół Caritas.