Nowy numer 44/2020 Archiwum

Świetny prezent pod choinkę

Krążek ukazał się z inicjatywy proboszcza ks. kan. Piotra Jaśkiewicza. Będzie cegiełką, która pomoże odnowić prospekt organowy.

Nagrane w świątyni utwory wykonuje wirtuoz organów i dyrygent Emanuel Bączkowski. - Głównym celem powstania płyty było zarejestrowanie brzmienia organów. Jest ona też cegiełką na regotyzację szafy organów. Chcemy, by nabrała neogotyckiego wyglądu i dobrze komponowała się z całym wystrojem kościoła. A jest on wyjątkowym miejscem w Radomiu. Tu znalazły się pierwsze organy o trakturze mechanicznej. Za czasów, gdy proboszczem był ks. prał. Stanisław Wrocławski, przy świątyni gromadzili się ludzie sztuki, bo ten duszpasterz był człowiekiem otwartym dla muzyków. Dzisiaj ks. Piotr Jaśkiewicz sprawia, że kościół jest na nowo przyjacielem sztuki w mieście - mówi muzyk.

Na płycie znalazło się dziesięć utworów - od kompozycji Bacha (toccata i fuga d-moll), przez Ogińskiego (Polonez pożegnanie Ojczyzny), po współczesnych kompozytorów. - Chcieliśmy, żeby płyta była jak najbardziej uniwersalna, a przez to trafiła zarówno do bardzo wymagającego słuchacza jak i do tych, którzy po prostu kochają muzykę - dodaje Bączkowski.

Emanuel Bączkowski jest absolwentem dwóch wydziałów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium św. Cecylii w Rzymie. Odbył studia podyplomowe na UM i UW. Koncertuje w kraju i za granicą, współpracując z najwybitniejszymi artystami.

Promocja płyty odbędzie się  8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O 18.30 w kościele Świętej Rodziny (ul. Kelles-Krauza) będzie koncert dedykowany bł. Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Emanuel Bączkowski. Papieskie teksty o Matce Bożej czytał będzie Jerzy Stępkowski. - Pomysł nagrania płyty zrodził się przede wszystkim z racji na osobę bł. Jana Pawła II. Poprzez nią, a przede wszystkim cykl koncertów, chcemy przygotować się do kanonizacji ojca świętego - mówi ks. Piotr Jaśkiewicz i zachęca do zakupu krążka, który może być dobrym prezentem pod choinkę.

Ks. Piotr Jaśkiewicz i Emanuel Bączkowski zachęcają do udziału w koncertach poświęconych bł. Janowi Pawłowi II   Ks. Piotr Jaśkiewicz i Emanuel Bączkowski zachęcają do udziału w koncertach poświęconych bł. Janowi Pawłowi II
Najbliższy już w niedzielę o 18.30
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama