Nowy numer 3/2021 Archiwum

I ty możesz uratować komuś życie!

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Nasi studenci zachęcają, by się zarejestrować jako dawca szpiku i w ten sposób im pomóc.

Akcja rejestracji jest organizowana przez studentów z całej Polski we współpracy z Fundacją DKMS. Przebiega pod hasłem "Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie". Włączył się w nią Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. Rejestracja dawców odbędzie się 11 i 12 grudnia od 11.00 do 18.00 na Wydziale Ekonomicznym (hol na parterze) przy ul. Chrobrego 31.

Jak informuje Patrycja Tomczyk, ambasadorka akcji w Radomiu, zarejestrować mogą się osoby między 18. a 55. rokiem życia, które ważą powyżej 50 kg. - W tym projekcie rejestracja polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej policzka, co zajmuje około 5 minut. Wymaz aplikujemy do pudełeczka i wypełniamy formularz. To wystarczy, żeby być w bazie dawców szpiku - mówi. Ta metoda pozwala na samodzielne pobranie materiału, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych jednak wciąż brakuje. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób, z czego ponad 390 tysięcy w bazie fundacji DKMS.

Szczegółowe informacje o akcji i wykaz wszystkich miejsc, gdzie można się zarejestrować na www.dkms.pl/student. W projekcie bierze udział ponad 100 uczelni z 43 miast Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama