Każde z województw ma swoje ratunkowe centrum, ale gdy ich numery będą zajęte, odpowie ogólnopolska centrala z siedzibą w Radomiu.
Uroczystość otwarcia Centrum Powiadamiania Ratunkowego odbyła się w siedzibie radomskiej Państwowej Straży Pożarnej. - Doczekałam tego momentu, kiedy ten magiczny numer 112 i sygnał wezwany na ratunek będzie dzwonił tu w Radomiu. To centrum powiadamiania ratunkowego było zaprojektowane i budowane od podstaw. Projektowane było według najnowszych technologii i oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przydatności. Ten system to skomplikowany system teleinformatyczny, który bezawaryjnie musi funkcjonować 24 godziny na dobę. To nie tylko parametry techniczne, ale też ludzie. To około 400 miejsc pracy, którą będą wykonywać ludzie doskonale przygotowani, bo od nich będzie zależeć życie ludzi i często dobytek całego ich życia - mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Pani marszałek przywiozła do Radomia jeszcze jedną dobrą wiadomość. - Radom będzie centrum Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Spółka została zarejestrowana 5 grudnia, a swą siedzibę posiada tu, przy ul. Kozienieckiej. To tu, gdzie rośnie zakład, mający produkować nowoczesną broń - mówiła Ewa Kopacz. - Jeśli mamy Polską Grupę Zbrojeniową tu w tym miejscu, to CIT od dochodu będzie odprowadzony właśnie dla Radomia. Pieniądze wspomogą budżet miasta, bo Radom, przez swe zmaganie o wolność, zasługuje na to, by stać na czele polskich miast. Do Radomia będą przyjeżdżać inwestorzy z całego świata, dobijając się o kontrakty - mówiła pani marszałek, przekazując dokument lokalizacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej prezydentowi Radomia Andrzejowi Kosztowniakowi.
Siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego poświęcił bp Henryk Tomasik. W jej głównej sali zawisł krzyż, bo ludzie, którzy będą tu dzwonić, będą szukali ratunku i wybawienia.
Radomskie Centrum tworzy nowoczesny sprzęt i 50 stanowisk operatorskich na powierzchni 700 m kwadratowych. Obsługuje ono połączenia alarmowe pod numerem 112 z całego Mazowsza oprócz Warszawy. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln zł. Środki na ten cel przekazał minister administracji i cyfryzacji.
- Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Radomiu już działa. Rozpoczęło funkcjonowanie w grudniu br. Z czasem poszerzy swe działanie. Docelowo będzie przygotowane na przejęcie funkcji każdego z Centrów w kraju, na wypadek awarii lub niemożności obsługi klientów - mówi Ivetta Biały, rzecznik Wojewody Mazowieckiego.