Nowy numer 48/2020 Archiwum

Światło z Betlejem i twierdza nowej siły

Było podniośle, ale i radośnie - z nadzieją, że nie brakuje tych, co przejmą i poniosą dalej ideały, za które walczyli i ginęli żołnierze Armii Krajowej.

„O, Boże, skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj. Do wolnej Polski nam powrócić daj! By stał się twierdzą nowej siły: Nasz dom, nasz dom”. Gdy tuż przed łamaniem się opłatkiem rozległa się ta pieśń, napisana jeszcze w październiku 1939 r. w obozie internowanych żołnierzy  na terenie Rumunii, potem wręcz hymn żołnierzy AK, w oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia. - Było nas 30 tys., zostało trzystu w Radomiu i tyluż w okręgu kieleckim, a więc zaledwie dwa procent - mówił mjr Leon Etwert, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK oddział Radom, który poprowadził opłatkowe spotkanie.

Odbyło się ono w Urzędzie Miasta, gdzie rolę gospodarza pełnił prezydent Andrzej Kosztowniak, a razem z kombatantami wzięli w nim udział parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele szkół, wojska i harcerze. Wręczono medale i odznaczenia.

Leon Etwert wyraził nadzieję, że on i inni kombatanci doczekają dnia, gdy na skwerze obok urzędu miasta zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy AK. Prace nad jego powstaniem trwają i nie brakuje osób i środowisk, które wspierają tę ideę.

Bp Henryk Tomasik został odznaczony medalem Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej   Bp Henryk Tomasik został odznaczony medalem Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Wręczył go mjr Leon Etwert
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Składamy wyrazy szacunku Wam, którzy symbolizujecie i przypominacie rzeszę ludzi pełnych patriotycznych ideałów, zatroskanych o dobro ojczyzny. Dziękujemy Wam za bohaterstwo, oddanie i cierpienie ponoszone i w czasie wojny i po niej. Chylimy przed Wami czoła. To do was, drodzy kombatanci, w dużej mierze odnoszą się słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Krakowie w 1979 r.: „Proszę was, abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą nadzieją i miłością…  Abyście nigdy nie zwątpili, nie znużyli się i nie zniechęcili”.  Przyjmijcie wyrazy wdzięczności i szacunku. Wspominamy dziś także tych, którzy nie doczekali wolnej Polski, a dla niej cierpieli. Modlimy się za nich, nam żyjącym  życzymy, aby dziecię Jezus opromieniało wszystkie drogi, aby Matka Boża wypraszała siłę, by w naszych sercach, w naszych rodzinach rozbrzmiewał hymn aniołów: „Chwała Bogu na wysokościach”. Niech Boże Dziecię błogosławi – mówił bp Henryk Tomasik, który otrzymał medal Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obok niego medal otrzymali: Andrzej Kosztowniak, Ireneusz Kumięga, Artur Standowicz, Marek Szary, Rafał Kasprzyk, Wacław Redystorowicz, Stefan Kowalski, Marek Jańczyk, Krzysztof Kośla, Krzysztof Kaczkowski i Kamil Cholewa.

Mjr Leon Etwert otrzymał od prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka statuę legionisty   Mjr Leon Etwert otrzymał od prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka statuę legionisty
To kopia pomnika, który stoi na radomskim rynku
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama