Było podniośle, ale i radośnie - z nadzieją, że nie brakuje tych, co przejmą i poniosą dalej ideały, za które walczyli i ginęli żołnierze Armii Krajowej.
„O, Boże, skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj. Do wolnej Polski nam powrócić daj! By stał się twierdzą nowej siły: Nasz dom, nasz dom”. Gdy tuż przed łamaniem się opłatkiem rozległa się ta pieśń, napisana jeszcze w październiku 1939 r. w obozie internowanych żołnierzy na terenie Rumunii, potem wręcz hymn żołnierzy AK, w oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia. - Było nas 30 tys., zostało trzystu w Radomiu i tyluż w okręgu kieleckim, a więc zaledwie dwa procent - mówił mjr Leon Etwert, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK oddział Radom, który poprowadził opłatkowe spotkanie.
Odbyło się ono w Urzędzie Miasta, gdzie rolę gospodarza pełnił prezydent Andrzej Kosztowniak, a razem z kombatantami wzięli w nim udział parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele szkół, wojska i harcerze. Wręczono medale i odznaczenia.
Leon Etwert wyraził nadzieję, że on i inni kombatanci doczekają dnia, gdy na skwerze obok urzędu miasta zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy AK. Prace nad jego powstaniem trwają i nie brakuje osób i środowisk, które wspierają tę ideę.
Bp Henryk Tomasik został odznaczony medalem Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Wręczył go mjr Leon Etwert
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Składamy wyrazy szacunku Wam, którzy symbolizujecie i przypominacie rzeszę ludzi pełnych patriotycznych ideałów, zatroskanych o dobro ojczyzny. Dziękujemy Wam za bohaterstwo, oddanie i cierpienie ponoszone i w czasie wojny i po niej. Chylimy przed Wami czoła. To do was, drodzy kombatanci, w dużej mierze odnoszą się słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Krakowie w 1979 r.: „Proszę was, abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą nadzieją i miłością… Abyście nigdy nie zwątpili, nie znużyli się i nie zniechęcili”. Przyjmijcie wyrazy wdzięczności i szacunku. Wspominamy dziś także tych, którzy nie doczekali wolnej Polski, a dla niej cierpieli. Modlimy się za nich, nam żyjącym życzymy, aby dziecię Jezus opromieniało wszystkie drogi, aby Matka Boża wypraszała siłę, by w naszych sercach, w naszych rodzinach rozbrzmiewał hymn aniołów: „Chwała Bogu na wysokościach”. Niech Boże Dziecię błogosławi – mówił bp Henryk Tomasik, który otrzymał medal Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obok niego medal otrzymali: Andrzej Kosztowniak, Ireneusz Kumięga, Artur Standowicz, Marek Szary, Rafał Kasprzyk, Wacław Redystorowicz, Stefan Kowalski, Marek Jańczyk, Krzysztof Kośla, Krzysztof Kaczkowski i Kamil Cholewa.
Mjr Leon Etwert otrzymał od prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka statuę legionisty
To kopia pomnika, który stoi na radomskim rynku
Ks. Zbigniew Niemirski /GN