Nowy numer 2/2021 Archiwum

Witaj, dzielny wojowniku!

To pozdrowienie usłyszał młodzieniec, który młócił zboże. Czysta kpina? Absolutnie nie! Tylko Bóg potrafi bowiem każdego z nas uczynić swym wyjątkowym narzędziem.

Logika wiary często przekracza nasze rozumowanie. Biblia jest pełna takich przykładów. Oto Abraham ma jedynego syna Izaaka i tego powinien złożyć w ofierze, a przecież jednocześnie pamięta, że ma stać się ojcem wielu narodów. W jaki sposób? Oto Mojżesz, który ma iść przekonać faraona, by wypuścił z Egiptu synów Izraela. Jak tego dokona, skoro jest jąkałą? I oto Gedeon – syn Joasza z rodu Abiezera. Rolnik, którego Bóg wybrał, by wyzwolił naród z uciemiężenia ze strony Madianitów. W jaki sposób rolnik ma zostać wodzem? A w każdym z tych przykładów Pan Bóg uczynił z tych ludzi swoje narzędzia w dziele zbawienia.

Te przykłady moglibyśmy mnożyć, podobnie jak możemy mnożyć biblijne cytaty, które stają w poprzek ludzkim oczekiwaniom. „Szczęśliwi, którzy płaczą”, „miłujcie nieprzyjaciół” - mówi Pan Jezus. „Moc w słabości się doskonali”,  „Bóg wybrał to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców” - pisze św. Paweł.

Dobrze się stało, że właśnie to pozdrowienie, które usłyszał młócący Gedeon, stało się hasłem tegorocznych rekolekcji organizowanych w naszym seminarium, mających pomóc młodym rozpoznać drogę swego powołania.

Niektórzy z nich zapewne zapukają do drzwi seminarium, bo będą chcieli zostać księżmi. Będzie ich mniejszość, bo tak to pokazuje prosta matematyka: przyjeżdża ich co roku od pięćdziesięciu do stu, a do seminarium wstępuje kilkunastu. Ale nie o werbunek tu chodzi. Chodzi o pomoc w rozpoznaniu drogi, jaką dla każdego z nich ma Pan Bóg. Na każdej z nich chce mieć dzielnych wojowników, którzy - jak mówi ks. Paweł Gogacz, organizator rekolekcji - zechcą zawalczyć o Boga i stać się dojrzałymi chrześcijanami.

Na tym tle, nie pierwszy raz, budzi się moje pytanie: dlaczego nie potrafimy organizować takich rekolekcji dla dziewcząt? "Witaj, dzielna wojowniczko" - hasło brzmi całkiem dobrze, bo przecież i o kobietach Biblia mówi pięknie. Jak choćby w poemacie z Księgi Przysłów: „Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły”. No i sama wspomniana już Księga Sędziów. Obok Gedeona jej wielką bohaterką jest Debora.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama