GN 3/2021 Archiwum

Watykan wyraził zgodę

W ten sposób, po świątyni w Studziannie i kościele św. Kazimierza w Radomiu, nasza diecezja zyskuje trzecią bazylikę.

Pozytywna odpowiedź przyszła z watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. - Otrzymaliśmy informację, że będziemy mogli ogłosić decyzję Stolicy Apostolskiej dotyczącą nadania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Jest to znak szczególnego związku ze Stolicą Apostolską. Oficjalne ogłoszenie tej wiadomości nastąpi 26 października 2014 roku – mówił na antenie Radia Plus Radom bp Henryk Tomasik. Uroczystość odbędzie się podczas III Światowego Zjazdu Skarżyszczan i obchodów 25. rocznicy powstania sanktuarium maryjnego.

Skarżyska parafia MB Miłosierdzia została erygowana przez bp. Edwarda Materskiego 25 stycznia 1986 r. Budowa świątyni, która teraz otrzyma tytuł bazyliki, prowadzona była przez ks. Jerzego Karbownika w latach 1988-1995. Od początku istniała idea zbudowania obok kościoła wiernej kopii wileńskiej Ostrej Bramy i zorganizowanie tu sanktuarium. Wówczas było to pragnienie wilnian, którzy musieli opuścić swe rodzinne miasto, a w ówczesnych warunkach politycznych nie mieli szans na odwiedzenie rodzinnego miasta. Pierwszą Mszę św. w kaplicy, 22 października 1989 r., sprawował kard. Henryk Gulbinowicz, a kopię ostrobramskiego wizerunku ufundował bp Edward Materski. Wilno i Wileńszczyzna to miasto i kraj dzieciństwa obu hierarchów. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 r.

Co oznacza tytuł bazyliki mniejszej? Jest to godność nadawana kościołom, które wyróżniają się wartościami zabytkowymi, liturgicznymi, pielgrzymkowymi bądź duszpasterskimi. W bazylikach mniejszych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (nawiedzenie bazyliki, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach ważnych dla papieża) w określony dla danej bazyliki dzień w roku oraz zawsze 29 czerwca (uroczystość świętych Piotra i Pawła) i 2 sierpnia (święto Porcjunkuli, Matki Bożej Królowej Aniołów).

Do ostrobramskiej kaplicy pielgrzymowało wielu kościelnych hierarchów   Do ostrobramskiej kaplicy pielgrzymowało wielu kościelnych hierarchów
W listopadzie 2011 r. był tu nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama