Nowy numer 3/2021 Archiwum

Spotkanie w radomskim seminarium duchownym

Celem AK obok pogłębiania formacji chrześcijańskiej jest organizowanie współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Członkowie Akcji Katolickiej i ich duszpasterze spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.  Podsumowali działalność stowarzyszenia w minionym roku i tradycyjnie połamali się opłatkiem. Centralnym punktem spotkania była Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik,

Obecnie Akcja Katolicka naszej diecezji liczy 308 członków. Celem AK obok pogłębiania formacji chrześcijańskiej jest organizowanie współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną  w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Oddziały AK mogą, zgodnie ze statutem, prowadzić działalność oświatową, wychowawczą, kulturalną, informacyjno-wydawniczą, dobroczynną, turystyczno-sportową, gospodarczą. Oznacza to w praktyce prowadzenie świetlic, programów dokształcających dla dzieci, wydawanie gazetek parafialnych, organizowanie festynów rodzinnych i zabaw dla dzieci, turniejów sportowych, wystaw artystycznych i występów znanych osób, a także działalność o charakterze charytatywnym, tj. zbiórki pieniędzy, żywności, odzieży dla potrzebujących i inne działania w zależności od potrzeb parafii.

  Bp. Henrykowi Tomasikowi życzenia składa Jerzy Skórkiewicz   Bp. Henrykowi Tomasikowi życzenia składa Jerzy Skórkiewicz
Krystryna Piotrowska /GN
– Cieszy nas, że w minionym roku zapoczątkowaliśmy pracę w czterech parafiach: w radomskiej parafii św. Teresy oraz w Zakrzewie, Wysokim Kole i Przytyku – powiedział prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej Jerzy Skórkiewicz.

Akcja Katolicka działa równolegle na dwóch płaszczyznach. Na pierwszym miejscu jest formacja. – Bez duchowej, religijnej formacji nie widzimy sensu naszych akcji. Dlatego z mojej perspektywy asystenta główny nacisk chcemy położyć na to, aby w każdej parafii była realizowana formacja według przygotowywanych comiesięcznych katechez. Mamy rejonowe dni skupienia i zamknięte rekolekcje, które będziemy przeżywać w Kałkowie – mówił asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Andrzej Jędrzejewski.

Podsumowaniem minionego roku była fotograficzna prezentacja najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w minionym roku. Członkowie AK podejmują inicjatywy nie tylko na terenie swoich parafii. Wiele z nich jest o zasięgu diecezjalnym. Wśród takich przedsięwzięć są: Tydzień Społeczny, Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, udział w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę, wycieczki rowerowe do różnych sanktuariów. Te ostatnie mają za zadanie miedzy innymi integrację członków AK z różnych kół parafialnych. Na te wspólne wyprawy zapraszane są również osoby nie związane z AK.

Podczas Mszy św. w seminaryjnej kaplicy   Podczas Mszy św. w seminaryjnej kaplicy
Krystyna Piotrowska /GN
Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Obok ks. Andrzej Jędrzejewski   Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Obok ks. Andrzej Jędrzejewski
Krystyna Piotrowska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama