Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Z zapaloną gromnicą

Świeca gromniczna była środkiem nie tylko chroniącym przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą i dzikimi zwierzętami. Fakt posiadania jej w domostwie powodował, że wszystkie wpływy z zewnątrz i obcy nie miały do niego dostępu.

Już tradycyjnie Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Mszę św. w Święto Ofiarowania Pańskiego.  2 lutego o 16.30 w kościele pw. św. Doroty Mszy św. przewodniczył będzie proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Mirosław Kszczot. Homilię wygłosi ks. kan. Zbigniew Niemirski. Po Mszy św. nastąpi przejście w procesji z zapalonymi gromnicami do zagrody z Alojzowa. Tam około 17.20 zostaną zaprezentowane przez Zespół Folklorystyczny „Gotardowie” ze Zwolenia tradycyjne zwyczaje ludowe związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej (kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie świecą zapaloną w kościele domowego ognia w piecu).

Około 17.45 organizatorzy zapraszają do dworu z Brzezic, gdzie będzie można wysłuchać etnografa MWR Marcina Stańczuka, który opowie na temat „Szopki, Jasełka, Kolędnicy…historia i tradycje”. Tam taż nastąpi ogłoszenie wyników konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa” i wręczenie nagród laureatom. Spotkanie zakończy się wspólnym kolędowaniem z uczniami z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz zespołu „Gotardowie”. Zespół zaprezentuje także obrzęd „Kolędnicy”.

Na gości w dworze będzie czekał poczęstunek.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma