Świeca gromniczna była środkiem nie tylko chroniącym przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą i dzikimi zwierzętami. Fakt posiadania jej w domostwie powodował, że wszystkie wpływy z zewnątrz i obcy nie miały do niego dostępu.
Już tradycyjnie Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Mszę św. w Święto Ofiarowania Pańskiego. 2 lutego o 16.30 w kościele pw. św. Doroty Mszy św. przewodniczył będzie proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Mirosław Kszczot. Homilię wygłosi ks. kan. Zbigniew Niemirski. Po Mszy św. nastąpi przejście w procesji z zapalonymi gromnicami do zagrody z Alojzowa. Tam około 17.20 zostaną zaprezentowane przez Zespół Folklorystyczny „Gotardowie” ze Zwolenia tradycyjne zwyczaje ludowe związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej (kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie świecą zapaloną w kościele domowego ognia w piecu).
Około 17.45 organizatorzy zapraszają do dworu z Brzezic, gdzie będzie można wysłuchać etnografa MWR Marcina Stańczuka, który opowie na temat „Szopki, Jasełka, Kolędnicy…historia i tradycje”. Tam taż nastąpi ogłoszenie wyników konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa” i wręczenie nagród laureatom. Spotkanie zakończy się wspólnym kolędowaniem z uczniami z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz zespołu „Gotardowie”. Zespół zaprezentuje także obrzęd „Kolędnicy”.
Na gości w dworze będzie czekał poczęstunek.