Nowy numer 48/2020 Archiwum

Alumni VI roku opuszczają seminarium

Praktyki duszpasterskie to praktycznie ostatni etap przed święceniami kapłańskimi. Klerycy ostatniego, szóstego roku studiów i formacji rozpoczną go w niedzielę, 16 lutego.

Zanim księża poznali diakonów, którzy odbędą praktyki w ich parafiach, spotkali się w rektoracie z członkami zarządu radomskiego WSD   Zanim księża poznali diakonów, którzy odbędą praktyki w ich parafiach, spotkali się w rektoracie z członkami zarządu radomskiego WSD
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
W rektoracie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu księża, którzy przyjmą na parafiach diakonów, spotkali się z członkami zarządu, a potem w auli bp. Piotra Gołębiowskiego z alumnami.

- Mam nadzieję, że sporo się nauczę i będę mógł porównać ten kształt pracy duszpasterskiej, jaki istnieje w mojej rodzinnej parafii z tym, co zobaczę w parafii praktyk - mówi jeden z diakonów.

Praktyki potrwają do 18 maja. Potem alumni wrócą do seminarium i będą bronić prac magisterskich. Ostatniego maja, po zamkniętych rekolekcjach, przyjmą święcenia kapłańskie.

Rektor seminarium, ks. Jarosław Wojtkun, dziękował duszpasterzom za gotowość przyjęcia kleryków na praktyki. - Jak każdego roku, było więcej chętnych proboszczów, by przyjąć diakona, niż mamy alumnów na ostatnim roku. Bardzo dziękuję za tę gotowość współpracy z seminarium, która jest tez wyrazem troski o formację przyszłych kapłanów - mówił.

Praktykanci zjawią się na plebaniach z zeszytami praktyk. - To wymóg Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który ten pobyt na parafiach traktuje jako część studiów. Na koniec, na podstawie  tych zeszytów pojawią się odpowiednie wpisy w indeksach - wyjaśniał rektor. Prosił także o zwrócenie uwagi na dwa elementy. Najpierw na to, by każdy z praktykantów otrzymał bardzo konkretny zakres obowiązków, szerszy niż tylko sama posługa sakramentalna i liturgiczna. I po drugie wskazywał na pracę w kancelarii, gdzie odbywają się nie tylko urzędowe, ale też duszpasterskie spotkania z wiernymi. Diakoni powinni nabrać także sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg.

- Wprowadzajmy kleryków we wspólnotę kapłanów. Niech poczują się częścią duchowieństwa naszej diecezji i dobrze się w niej czują - dopowiadał ks. Piotr Turzyński, wicerektor.

A oto lista alumnów VI roku i parafie ich praktyk:

dk. Michał Bartosiak - parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie

dk. Łukasz Bociek - parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu

dk. Marcin Cabaj - parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu

dk. Marcin Chebdowski - parafia pw. św. Teresy w Radomiu

dk. Marcin Dobek - parafia w Wysokim Kole

dk. Kamil Florczak - parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

dk. Jakub Gorczyca - parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu

dk. Marcin Gregiel - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu

dk. Marcin Pietras  - parafia pw. św. Łukasza w Radomiu

dk. Daniel Reguła - parafia pw. NSJ w Starachowicach

al. Paweł Tobera - parafia w Górze Puławskiej

dk. Marcin Wojciechowski - parafia pw. św. Kazimierza w Radomiu

Klerycy ostatniego roku studiów i formacji ostatni etap przygotowania do kapłaństwa spędzą na parafiach   Klerycy ostatniego roku studiów i formacji ostatni etap przygotowania do kapłaństwa spędzą na parafiach
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama