Zgodnie z przepisami prawa kościelnego, wizyta „ad limina apostolorum” - „do progów apostołów” odbywa się co pięć lat. Dla bp. Henryka Tomasika była to czwarta wizyta, dla bp. Adama - piąta.
- Głównym celem wizyty ad limina jest nawiedzenie i modlitwa na grobach apostołów: św. Piotra i św. Pawła, jak również spotkanie z ojcem świętym. Poprzednie wizyty biskupów polskich odbywały się w trzech grupach, które sukcesywnie przybywały do Rzymu. Tegoroczna przebiegała w inny sposób. Trwała tydzień, w tym samym terminie dla wszystkich biskupów: od 1 do 8 lutego. W Wiecznym Mieście przebywało około 90 biskupów polskich. Biskupi z Radomia zamieszkali w Papieskim Instytucie Polskim, gdzie łącznie mieszkało ok. trzydziestu polskich biskupów - informuje ks. prał. Albert Warso, kapłan naszej diecezji, pracujący w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Ks. Warso relacjonuje kolejne dni tej wizyty. - Polscy biskupi celebrowali Msze święte we wszystkich bazylikach patriarchalnych Rzymu. I tak 3 lutego Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Większej przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. 4 lutego w Bazylice św. Piotra, przy grobie bł. Jana Pawła II, Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. 5 lutego, w Bazylice św. Jana na Lateranie, biskupi modlili się pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei 7 lutego, w Bazylice św. Pawła za Murami, Eucharystia celebrowana była pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.
Dopowiedzieć należy, że w czwartek, 6 lutego niektórzy z biskupów koncelebrowali Mszę świętą przy grobie bł. Jana Pawła II pod przewodnictwem abp. Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
- Centralnymi momentami biskupiego pielgrzymowania do Wiecznego Miasta były spotkania z papieżem Franciszkiem - mówi ks. Warso.
Tegoroczna wizyta przyniosła ze sobą inną formę spotkań z papieżem. Dotychczas papież spotykał się oddzielnie z biskupami każdej diecezji. Tym razem papież Franciszek przyjmował biskupów grupami, według metropolii. Biskupi metropolii wrocławskiej, katowickiej i częstochowskiej (a w niej także diecezji radomskiej) spotkali się z ojcem świętym 7 lutego. Papież najpierw powitał biskupów, jak też towarzyszących im księży - pracowników Stolicy Apostolskiej: ks. prał. Roberta Gołębiowskiego i ks. prał. Alberta Warso oraz studentów, ks. Mariusza Wilka, ks. Ireneusza Rogulskiego i ks. Jarosława Zielińskiego, a następnie spotkał się z samymi biskupami.
- Spotkanie przebiegało w formie serdecznej rozmowy. Biskupi stawiali papieżowi pytania, ale też opowiadali ojcu świętemu o życiu Kościoła w Polsce. Podczas tego spotkania bp Henryk Tomasik mówił o przygotowaniu duszpasterskim do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - mówi ks. Warso.
Nasz watykańczyk podkreśla serdeczność papieża w czasie tych spotkań. Mówi o życzliwości i uznaniu dla Kościoła w Polsce, w tym zwłaszcza za troskę o sprawowanie sakramentu pokuty.
- 7 lutego, bezpośrednio po spotkaniu z biskupami metropolii wrocławskiej, katowickiej i częstochowskiej papież spotkał się jeszcze ze wszystkimi biskupami polskimi. Pozdrowił ich, wręczył im tekst przesłania, w którym obok słów wdzięczności za prace Kościoła w Polsce wskazywał szczególne obszary troski duszpasterskiej, jak na przykład troska o rodziny, powołania kapłańskie i zakonne, młodzież, ubogich oraz współodpowiedzialność za misje – mówi ks. Warso.