Kapłan zmarł po ciężkiej chorobie, 16 lutego wieczorem, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Miał 80 lat. Dzień przed śmiercią odwiedził go w szpitalu bp Henryk Tomasik. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, 21 lutego (importa) o 16.00. Natomiast w sobotę o 12.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa w kościele św. Andrzeja w Suchedniowie.
Józef Wójcik urodził się 2 listopada 1934 r. w Gałkach, parafia Gielniów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. w Sandomierzu przez posługę bp. Jana Kantego Lorka. W latach 1964–1967 studiował prawo kanoniczne na ATK w Warszawie i tam w 1971 r. uzyskał doktorat.
Za swą nieprzejednaną postawę wobec władz komunistycznych dziewięciokrotnie przebywał w więzieniu i otrzymał 18 wyroków. Bronił szkolnej katechezy i obecności krzyży w szkole. Czynnie zaangażowany był w obronę jedności parafii Wierzbica podczas konfliktu wyznaniowego z lat 60. Wielokrotnie stawał przed sądami i kolegiami karno-administracyjnymi. Pracując jako wikariusz w radomskiej parafii pw. Opieki NMP (dziś katedra) przygotował w czerwcu 1972 r. akcję uwolnienia strzeżonej od 1966 r. przez władze komunistyczne na Jasnej Górze kopii wizerunku MB Częstochowskiej. Akcję przeprowadził ks. Romanem Siudkiem oraz siostrami zakonnymi Marią Kordos i Helena Trentowską.
Od tamtego roku był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. To na jego plebanię pierwsze kroki po uwolnieniu z internowania skierował Lech Wałęsa.
Po przejściu na emeryturę, ks. Wójcik pozostał w Suchedniowie, nadal chętnie uczestnicząc w wielu uroczystościach religijno-patriotycznych
Działalność ks. Wójcika została nagrodzona całym szeregiem odznaczeń i medali.
Postanowieniem z 12 października 1995 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył go „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej” Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Włoski prezydent Oscar Luigi Scalfaro przyznał mu Order Zasługi Republiki Włoskiej za umacnianie dobrych stosunków między narodami włoskim i polskim. Ks. Wójcik był protonotariuszem apostolskim (infułatem), kapelanem Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.
30 sierpnia 2007 r., postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Order Uśmiechu. Był kawalerem medali „Milito pro Christo”, który przyznał mu biskup polowy Tadeusz Płoski.
W 2008 r. powstał spektakl Teatru Telewizji „Złodziej w sutannie”, opowiadający o kulisach uwolnienia jasnogórskiego wizerunku. W rolę infułata wcielił się Artur Żmijewski.