Nowy numer 24/2018 Archiwum

Dzień Pokutny kapłanów

Zanim rozpoczną się wielkopostne rekolekcje, a tutaj także spowiedzi, ci, którzy będą siadać w konfesjonałach, chcieli sami jako pierwsi pojednać się z Bogiem.

Podczas spotkania pamiętano także o modlitwie w intencji Ukrainy. - Łączymy się dzisiaj z całą Polską modląca się w intencji narodu ukraińskiego, który przeżywa trudne chwile. Będziemy w intencji Ukrainy zanosili nasze modlitwy błagalne - mówił, witając przybyłych kapłanów bp Henryk Tomasik.

- Przyjmuję ten Dzień Pokutny jako preludium przed Wielkim Postem. Żeby później w ciągu Wielkiego Postu móc służyć ludziom i coś dać wiernym, do których nas Pan Bóg posyła, trzeba samemu się napełnić. Przecież i Salomon z pustego nie naleje. Liczę że Pan Bóg da swego Ducha na ten czas. Jest też prawdą, że jak się dobrze przeżyje czas Wielkiego Postu, dobrze przeżyje się też Uroczystość Zmartwychwstania. A przecież my wszyscy jesteśmy ludźmi zmierzającymi do zmartwychwstania - mówił ks. prał. Jan Niziołek, ojciec duchowny księży naszej diecezji.

  Konferencje wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Dzień Pokutny poprowadził o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL. W głoszonych konferencjach podjął tematykę sakramentu pokuty - najpierw w życiu księdza, a potem jako istotnej posługi duszpasterskiej.

- Ja nie tylko spowiadam innych, ale sam też się spowiadam. Stąd ważne jest to, jak ja sam przeżywam ten sakrament i czym on jest w moim życiu - mówił ks. Paweł Krasiński, neoprezbiter pracujący jako wikariusz w Goździe Starym.

Bp Henryk Tomasik zwracał uwagę na potrzebę odnowienia ducha misyjnego i postawy służby: - W czasie wizyty ad limina papież Franciszek przypomniał o naszej misji mówiąc: „W posłudze kapłańskiej światło świadectwa może być przyćmione, ukryte pod korcem, jeśli zabraknie ducha misyjnego. Potrzeba ciągłego nawrócenia misyjnego. Trzeba, żeby słuchać i iść do tych, którzy oczekują na dobrą nowinę Chrystusa”. Podczas tego spotkania ojciec święty przypomniał też słowa bł. Jana Pawła II skierowane do kapłanów, alumnów, zakonników: „Od nas wszystkich oczekuje się, abyśmy byli wierni wobec wzoru jaki nam zostawił Jezus Chrystus. Abyśmy byli dla drugich, a jeśli mamy, abyśmy mieli dla drugich, tym bardziej, że jeśli coś mamy, mamy od drugich”.

 

  Istotnym momentem Dnia Pokutnego był rachunek sumienia i możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania
Ks. Zbigniew Niemirski /GN

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma